Bezpłatna informacja telefoniczna
Bezpłatna informacja telefoniczna
00 800 67891011
2010-02-01

Dynamiczny, różnorodny, jednoczący i działający na wyobraźnię – taki miał być plakat, który w 2010 roku zachęci mieszkańców Unii Europejskiej do uczestniczenia 9 maja w obchodach Dnia Europy.

Konkurs został zorganizowany przez Komisję Europejską – Dyrekcje Generalną ds. Komunikacji Społecznej i był skierowany do młodych ludzi interesujących się grafiką. Prace miały odzwierciedlać hasło "I ♥ Europe", jednak umieszczenie tych czy jakichkolwiek innych słów na plakacie nie było warunkiem koniecznym zakwalifikowania się do konkursu. Interpretacja tematu była absolutnie dowolna.

Na tegoroczną edycję konkursu nadesłano 1703 prace, z których profesjonalni jurorzy wybrali dziesięć najlepszych. Wśród nich znalazł się plakat Polki Marii Mileńko, studentki z Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu.

- Organizatorzy napisali na stronie konkursowej, aby uczestnicy przedstawili na plakacie to co im się najbardziej w Europie podoba. Mi najbardziej podoba się mix osobowości, kultur, miejsc. Zastanawiałam się za pomocą czego można by tą mieszankę najlepiej pokazać. Przyszedł mi do głowy koktajl, dlatego pokazałam napis EUROPE jako kolorową, smakowitą mieszankę, symbolizującą właśnie ludzi, miejsca i kultury – mówiła jeszcze przed rozstrzygnięciem konkursu Maria Mileńko portalowi TwojaEuropa.pl 

Wyboru zwycięzcy dokonali internauci. Każdy z głosujących mógł przyznać do 10 punktów dowolnej liczbie wybranych przez siebie plakatów. Konkurs skończył się 31 stycznia. Wszyscy zainteresowani mogli dołączyć do grupy na portalu Facebook i regularnie otrzymywać informacje o wynikach swojego faworyta.

Więcej informacji o plakatach z poprzednich Dni Europy znajdziesz tutaj.

Najlepszy plakat na Dzień Europy 2010 zostanie wydany w tysiącach egzemplarzy we wszystkich językach Unii Europejskiej i wystawiony w całej UE w maju 2010 r., natomiast jego autor otrzyma nagrodę w wysokości 2000 euro.

Ponadto zdobywcy pierwszych trzech miejsc zostaną zaproszeni do Brukseli na ceremonię rozdania nagród oraz uroczystą inaugurację otwarcia Dnia Europy. Dla zdobywców drugiego i trzeciego miejsca również przewidziano nagrody pieniężne – po tysiąc euro.

Informacje o tegorocznej edycji konkursu "Zaprojektuj plakat na Dzień Europy 2010" znajdziesz tutaj.

 CTT