Bezpłatna informacja telefoniczna
Bezpłatna informacja telefoniczna
00 800 67891011
2009-12-16

- Przygotowując się do podróży w okresie świątecznym Europejczycy mogą czuć się pewni, że UE robi wszystko by przebiegały one bez problemów. Wprowadzenie w życie przepisów dotyczących praw pasażerów w ruchu lotniczym i kolejowym to kolejny przykład jak Unia zmienia na lepsze codzienny standard życia mieszkańców Wspólnoty – powiedział komisarz ds. transportu Antonio Tajani.

Komisarz dodał, że właśnie rozpoczyna się okres konsultacji, które mają ustalić, co jeszcze można poprawić w zakresie praw osób podróżujących. Wszelkie sugestie można umieszczać na podstronie internetowej Komisji Europejskiej, która będzie czynna do marca 2010 r.

W przyszłym roku oraz w 2011 r. KE planuje szerszą kampanię informacyjną na temat praw klientów linii lotniczych i kolejowych. Uruchomiona zostanie strona internetowa we wszystkich oficjalnych językach Wspólnoty, planowana jest także produkcja filmów informacyjnych, plakatów oraz broszur, które byłyby rozdawane na dworcach, lotniskach i podczas targów turystycznych. Na kampanię przeznaczono budżet w wys. 1 mln euro.

Ponadto Komisja Europejska proponuje rozszerzyć prawa przysługujące pasażerom linii lotniczych i przewoźników kolejowych na klientów korzystających z międzynarodowych korporacji autobusowych oraz promowych.

12 rad dla podróżujących po Europie w czasie świąt: 

 1. Jeśli masz bilet lotniczy, ale twój lot został odwołany bez uprzedzenia lub opóźnienie przekracza 5 godzin, domagaj się zwrotu kosztów lub nowego połączenia.
 2. W niektórych przypadkach możesz także domagać się pomocy lub finansowego zadośćuczynienia w przypadku odwołania połączenia lub opóźnienia przekraczającego 3 godz. W każdym przypadku przewoźnik musi informować pasażerów o ich prawach natychmiast, gdy zajdą nieprzewidziane okoliczności.
 3. Jeśli twój bagaż lotniczy zaginie lub zostanie zniszczony pamiętaj, że przysługuje ci zwrot kosztów do kwoty 1223 euro.
 4. Kiedy zamawiasz bilet lotniczy w internecie pamiętaj, że całkowity jego koszt musi zostać podany na pierwszej stronie.
 5. Podczas odprawy na lotnisku w bagażu podręcznym możesz mieć tylko niewielkie ilości płynów (do 100 ml w pojemniku, włączając w to słoiczki z kremami, pudrami itp.) Całkowita ilość takich płynów nie może przekraczać 1 litra na pasażera.
 6. Jeśli planujesz podróż poza Europę, przed kupieniem biletu sprawdź tzw. czarną listę przewoźników lotniczych przygotowaną przez Komisję Europejską.
 7. Jeśli jesteś osobą niepełnosprawną albo masz ograniczone możliwości poruszania się, w całej UE przysługują ci równe prawa dostępu do podróży lotniczych i kolejowych. Masz prawo do bezpłatnej opieki przed, podczas i po odbytym locie, podobnie w przypadku podróży pociągiem. Jeśli wymagasz takiej pomocy poinformuj o tym przewoźnika przynajmniej 48 godz. przed wyjazdem.
 8. Jeśli podróżujesz po UE pociągiem, a jego odjazd lub przyjazd zostały odwołane lub opóźnione o więcej niż godzinę, masz prawo do zwrotu kosztów (lub nowego połączenia) i odszkodowania, a także opieki. Przed i podczas podróży przysługuje ci stosowna informacja.
 9. Jeśli podczas podróży kolejowej na obszarze UE twój bagaż zostanie zagubiony albo zniszczony, jesteś uprawniony do odszkodowania do 1300 euro. W przypadku uczestniczenia w katastrofie kolejowej, tobie albo twojej rodzinie przysługuje odszkodowane wypłacane "z góry".
 10. W przypadku niesatysfakcjonującej obsługi podczas podróży pociągiem relacji międzynarodowej, możesz złożyć skargę do odpowiedniej instytucji, która jest zobowiązana do udzielenia odpowiedzi w ciągu miesiąca.
 11. Kiedy korzystasz z łączonej oferty dla podróżnych upewnij się, że dokładnie wskazano zarówno cenę jak inne niezbędne informacje.
 12. Pamiętaj, że jeden na cztery wypadki drogowe spowodowany jest nadużyciem alkoholu lub narkotyków. Nigdy nie prowadź pod wpływem środków odurzających.

Więcej informacji na temat polityki transportowej UE znajdziesz tutaj.  

 CTT