Bezpłatna informacja telefoniczna
Bezpłatna informacja telefoniczna
00 800 67891011
2009-11-30

Jestem przekonany, że powierzyłem odpowiednie zadania odpowiednim ludziom  - powiedział Barroso ogłaszając w południe skład nowej Komisji. Portugalczyk zaznaczył, że ostateczny skład "unijnego rządu" to wyłącznie jego decyzja. Oczywiście były rozmowy, negocjacje z poszczególnymi stolicami, ale ta komisja to moja decyzja i moja odpowiedzialność – stwierdził Barroso.

Z przyjemnością chciałbym Państwu zaprezentować ten nowy zespół   - mówił Barroso i podkreślał, że otrzymał bardzo kompetentnych kandydatów od poszczególnych krajów członkowskich. Barroso ujawnił, że w nowym składzie KE znajdzie się trzynastu komisarzy, którzy zasiadali w jej obecnym składzie. Nowa komisja będzie więc mieszanką doświadczenia i świeżości - podkreślał. Dodał, że znalazło się w niej miejsce dla różnych orientacji politycznych. W nowej KE znajdzie się 9 kobiet, z czego 3 będą pełnić funkcję wiceszefa KE.

Barroso zaznaczył, że jednym z ważniejszych zadań nowej KE będzie wprowadzanie w życie trakatu lizbońskiego. Będę miał przyjemność zaprezentować mój nowy zespół Parlamentowi Europejskiemu, mam nadzieję, że parlament udzieli mu poparcia, w interesie Europy i jej obywateli  - dodał Barroso.

W nowej KE jedną z nowości jest funkcja komisarza ds. zmian klimatycznych – powierzono ją Dunce Connie Hedegaard. Będzie miała za zadanie promowanie tego tematu zarówno w Europie, jak i poza nią  - mówi Barroso i dodał, że "ponieważ obawia się, że nie wszystko uda się załatwić podczas grudniowego szczytu klimatycznego w Kopenhadze, później też będzie miała sporo pracy".

Nowością będzie również podział dotychczasowej teki sprawiedliwości i spraw wewnętrznych. Sprawami wewnętrznymi pokieruje Szwedka Cecilia Malmstrom, a kwestiami sprawiedliwości, praw podstawowych i obywatelstwa - Viviane Reding. W skład jej portfolio wejdzie także polityka komunikacji, wraz z całą Dyrekcją Generalną (DG COMM), której podlegają Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w krajach UE.

W nowej komisji będzie 7 wiceprzewodniczących. Pierwszą zastępczynią Barroso będzie baroness Ashton jako Wysoki Przedstawiciel UE ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa. Jej pozycja wynika z zapisów traktatu lizbońskiego, który wchodzi w życie 1 grudnia.

Pięć priorytetów

Barroso zaznaczył, że głównym zadaniem jego drugiej Komisji będzie walka z obecnym spowolnieniem gospodarczym. – W ciągu tych pięciu lat chciałbym, aby ta Komisja przeprowadziła Europę od kryzysu do stabilnego wzrostu – mówił szef KE. Barroso streścił priorytety swojego zespołu w pięciu punktach:

• przywrócenie wzrostu gospodarczego, zapewnienie długoterminowego wzrostu i konkurencyjności

• walka z bezrobociem

• stabilny wzrost siłą Europy w gospodarczej konkurencji

• zapewnienie Europejczykom bezpieczeństwa

• wzmocnienie europejskiego obywatelstwa i społecznego uczestnictwa.

Nowa Komisja musi jeszcze uzyskać akceptację Parlamentu Europejskiego. Indywidualne przesłuchania poszczególnych komisarzy zaplanowano od 11 do 19 stycznia, a pod koniec miesiąca odbędzie się ostateczne głosowanie. Kadencja nowej komisji upłynie 31 grudnia 2014 roku.

 

Skład nowej Komisji Europejskiej:

José Manuel Barroso (Portugalia) – przewodniczący Komisji Europejskiej

Baroness Catherine Ashton (Wielka Brytania) – Wysoki Przedstawiciel UE ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa oraz 1. wiceprzewodnicząca KE

Dacian Ciolos (Rumunia) – rolnictwo

Janusz Lewandowski (Polska) – budżet

Connie Hedegaard (Dania) – klimat

Joaquín Almunia (Hiszpania) – konkurencja i wiceprzewodniczący KE

Andris Piebalgs (Łotwa) – polityka rozwoju

Neelie Kroes (Holandia) – społeczeństwo informacyjne i wiceprzewodnicząca KE

Olli Rehn (Finlandia) – gospodarka i polityka monetarna

Androulla Vassiliou (Cypr) – edukacja, kultura i wielojęzyczność

László Andor (Węgry) –zatrudnienie i sprawy społeczne

Günter Ettinger (Niemcy) – energia

Štefan Füle (Czechy) – rozszerzenie i polityka sąsiedzka

Janez Potočnik (Słowenia) – środowisko

John Dalli (Malta) – zdrowie

Cecilia Malmström (Szwecja) – sprawy wewnętrzne

Antonio Tajani (Włochy) – przemysł i przedsiębiorczość oraz wiceprzewodniczący KE

Maroš Šefčovič (Słowacja) – administracja i sprawy instytucjonalne oraz wiceprzewodniczący KE

Michel Barnier (Francja) – rynki wewnętrzne i usługi

Rumiana Jeleva (Bułgaria) – współpraca międzynarodowe i pomoc humanitarna

Viviane Reding (Luksemburg) – sprawiedliwość i wiceprzewodnicząca KE

Maria Damanaki (Grecja) – rybołówstwo

Johannes Hahn (Austria) – polityka regionalna

Maire Geoghegan-Quinn (Irlandia) – nauka i innowacja

Algirdas Šemeta (Litwa) – polityka podatkowa

Karel de Gucht (Belgia) – handel

Siim Kallas (Estonia) – transport i wiceprzewodniczący KE

 

 CTT