Bezpłatna informacja telefoniczna
Bezpłatna informacja telefoniczna
00 800 67891011
2009-11-25

Numer 116 000 został uruchomiony w Polsce przez fundację ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, przy współpracy Telekomunikacji Polskiej. Linia działa przez całą dobę, czego nie udało się uzyskać w kilku innych krajach.

Jako reprezentant Federacji Missing Children Europe chciałabym podkreślić, jak bardzo Federacja jest dumna, że Fundacja ITAKA, znalazła się wśród kilku pierwszych organizacji w Europie, które uruchomiły usługę 116 000. Mamy nadzieję, że uda nam się przypomnieć opinii publicznej w Polsce o dramatycznej sytuacji dzieci i nastolatków, które giną każdego dnia – mówi małżonka szefa Komisji Europejskiej Margarida Barroso.

Od marca dzięki numerowi 116 000 odnaleziono 120 nieletnich, 160 rodzin zaginionych dzieci uzyskało pomoc. – Niektóre z tych sytuacji bywają bardzo dramatyczne – mówiła Zuzanna Ziajko z Fundacji ITAKA.

 

 

Jedną z osób, która zadzwoniła na 116 000 była 17-latka, która od 9 miesięcy przebywa poza domem. Okazało się, że przyczyną jej ucieczki była przemoc w rodzinie. Pracownicy ITAKI nie wiedzą gdzie dziewczyna mieszka, jednak prowadzą mediacje z jej rodzicami.

Więcej informacji o europejskim numerze alarmowym 116 000 znajdziesz tutaj.

Dzięki linii alarmowej dla zaginionych dzieci udało się także namierzyć dwie 16-latki, które zaginęły w marcu. – Między innymi dzięki współpracy z Federacją Missing Children Europe i niemieckiej policji odnaleziono je w domu publicznym w Hamburgu – mówi Ziajko. Zgodnie ze statystykami policyjnymi zaginięcia dzieci i młodzieży stanowią około 30 proc. tego typu spraw.

Polska w czołówce

Polska była szóstym krajem w Europie, który zgodnie z dyrektywami KE wprowadził numer 116 000 na swoim terenie. Uruchomienie go było możliwe dzięki pomocy Telekomunikacji Polskiej – połączenia są bezpłatne, niezależnie od obsługującej ich sieci.

Telefony od szukających pomocy są odbierane w przez specjalistów ds. poszukiwań w warszawskim biurze Fundacji ITAKA. Podczas wizyty w Polsce Margarida Barroso odwiedziła centrum interwencyjne. Towarzyszyły jej p.o. dyrektor Przedstawicielstwa KE w Warszawie Marie-Therese Duffy-Haeusler oraz małżonka polskiego premiera Małgorzata Tusk .

Od ubiegłego roku w Polsce oprócz numeru 116 000 działa również telefon zaufania dla dzieci do 18 roku życia – obsługuje go Fundacja Dzieci Niczyje. Do tej pory z konsultantami kontaktowano się 87 tys. razy. Numer 116 111 jest również inicjatywą Komisji Europejskiej.

 


                  jpeg - 249 KB [249 KB] 
                  jpeg - 282 KB [282 KB]

Na zdj. poniżej - Margarida Barroso i Małgorzata Tusk.

  
                   
 

 

 CTT