Bezpłatna informacja telefoniczna
Bezpłatna informacja telefoniczna
00 800 67891011
2009-09-21

Nominowani muszą uzyskać poparcie grupy politycznej PE lub przynajmniej 40 posłów. Oto lista tegorocznych nominowanych, w kolejności alfabetycznej:

Dr Izeldin Abuelaish - palestyński ginekolog, mieszkaniec Dżabaliji - największego obozu dla uchodźców palestyńskich w Strefie Gazy. Pracuje po obu stronach frontu: w Izraelu i w Palestynie. Nominowany przez Véronique de Keyser, Hansa-Gerta Pötteringa, Caroline Lucas i 52 innych posłów.

Fundacja Vincenta Ferrera - fundacja działająca na rzecz ochrony praw mniejszości w Indiach oraz walki z ubóstwem. Nominowana przez Andrésa Perelló i 39 innych posłów.

Dawit Isaak - erytrejski dziennikarz, pisarz i dramaturg, więzień polityczny od 2001 roku. Nominowany przez Evę-Britt Svensson działającą w imieniu grupy Zjednoczonej Lewicy Europejskiej/Nordyckiej Zielonej lewicy oraz Olle Schmidta i 31 innych posłów.

Miriam Lamizana - minister spraw społecznych i solidarności narodowej w Burkina Faso, działaczka na rzecz walki z okaleczaniem kobiet. Nominowana przez Francesco Speroniego działającego w imieniu grupy Europa Wolności i Demokracji.

Ludmiła Aleksiejeva, Oleg Orłow i Sergiej Kowaliow, jako reprezentanci stowarzyszenia Memoriał i innych obrońców praw człowieka w Rosji - Memoriał jest organizacją promująca przestrzeganie podstawowych praw człowieka w krajach post-sowieckich. Nominowani przez Rebeccę Harms i Daniela Cohn-Bendita działających w imieniu grupy Zielonych/Wolnego Sojuszu Europejskiego.

Memoriał - organizacja promująca przestrzeganie podstawowych praw człowieka w krajach post-sowieckich. Nominowana przez Jacka Saryusza-Wolskiego i 59 innych posłów.

Dr Denis Mukwege - lekarz, twórca i dyrektor szpitala Panzi w Bukavu w Demokratycznej Republice Konga. Specjalizuje się w pomocy kobietom - ofiarom gwałtów i przemocy seksualnej. Nominowany przez Guy Verhofstadta działającego w imieniu Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy.

Ojciec Thaddeus Nguyen Van Ly - ksiądz rzymsko-katolicki i dysydent zaangażowany w wietnamski ruch na rzecz demokracji. Za swoją działalność został uwięziony na prawie 15 lat. Nominowany przez Michaela Gahlera i 44 innych posłów.

Shadi Sadr w uznaniu roli Nedy i innych obywateli Iranu walczących o przestrzeganie praw człowieka - irański prawnik walczący o przestrzeganie praw człowieka, feminista i dziennikarz. Działa na rzecz zniesienia kary śmierci i ukamienowania oraz o prawa kobiet i równouprawnienie. Nominowany przez Marietje Schaake, Barbarę Lochbihler i 38 innych posłów.

Roberto Saviano - włoski dziennikarz i pisarz. Włoska mafia wielokrotnie groziła mu śmiercią za bezkompromisowy sprzeciw wobec zorganizowanej przestępczości. Nominowany przez Sonię Alfano i 39 innych posłów.

Więcej informacji o Nagrodzie im.Sacharowa

 CTT