Bezpłatna informacja telefoniczna
Bezpłatna informacja telefoniczna
00 800 67891011
2014-08-28

W całej 60-letniej historii nagrody, jej posiadaniem pochwalić się może zaledwie 71 europejskich miast, nagroda jest przyznawana od 1955 roku przez Radę Europy. Wyróżniane są w ten sposób miasta, które wnoszą duży wkład w promocję idei zjednoczonej Europy i budowanie mostów pomiędzy narodami. 

Oficjalne wręczenie Nagrody odbędzie się w sobotę 6 września 2014 r. przed słupskim ratuszem na pl. Zwycięstwa. Jednak impreza związana z otrzymaniem Nagrody rozpocznie się już dzień wcześniej w piątek, 5 września. 

Obchody związane z otrzymaniem nagrody

Dwudniowa impreza z okazji otrzymania przez Słupsk Nagrody Europy 2014 będzie doskonałą okazją do zaprezentowania wszystkim gościom tego, co nasze miasto ma najlepsze.

W piątek, 5 września o godz. 13.00 rozpocznie się koncert słupskich wokalistów i zespołów artystycznych. Jako pierwsi wystąpią najmłodsi słupscy wokaliści i artyści reprezentujący działające w mieście przedszkola. Później na scenie będzie można zobaczyć ich starsze koleżanki i kolegów. Wśród nich zatańczą, m.in. grupa Zumby, Grupa Baletowa Arabeska, a także artyści z zespołu baletowego. Na estradzie dominować będą jednak wokalistki, aż 11 z nich wystąpi w ramach „Projektu Osiecka”. Młode artystki zaśpiewają największe przeboje „królowej polskiej piosenki”, m.in. "Sing sing", "Uciekaj moje serce" i "Niech żyje bal". Natomiast chwilę po nich koncert dadzą laureaci konkursu młodych talentów „Niemen Non Stop”. Trzymając się tej konwencji gwiazdą wieczoru będzie Najlepszy Przekaz w Mieście, zespół który również dopiero zaczyna tworzyć swoją historię.

W piątek dodatkową atrakcją będzie odsłonięcie kolejnej siatki z reprodukcją obrazu Stanisława Ignacego Witkiewicza, które przygotowuje grupa Witkacy Cacy Cacy. O tym, który obraz znajdzie się na wielkoformatowej siatce, która zawiśnie na ścianie budynku przy ul. Jaracza zdecydować może każdy dzięki głosowaniu. Odsłonięcie o godz. 20.15.

Wieczór zakończy w Parku Kultury i Wypoczynku plenerowy pokaz spektaklu "Kukier", przygotowany przez Teatr Rondo. Będzie to historia Mokoszy (Ziemi), która będzie poszukiwać swoje miłości, czyli Kukiera (ludzkość). Zanim jednak dwa żywioły się spotkają o względy Mokoszy starać się będą bracia Poświst i Świst (powietrze) i demon Żmij (ogień). Mokoszy, w walce z pożarem wznieconym przez Żmija, pomogą Płanetnicy (woda). Jak skończy się ta historia będzie można przekonać się w piątek, 5 września o godz. 20.45.

W sobotę, 6 września zaplanowano najważniejsze wydarzenia związane z otrzymaniem Nagrody Europy. W południe rozpocznie się uroczysta sesja Rady Miejskiej, na której przedstawiona zostanie historia słupskich starań o nagrodę (16 lat). Rajcy miejscy przyjmą uchwałę o przyjęciu nagrody i chwilę później uroczystości przeniesione zostaną na scenę na pl. Zwycięstwa, gdzie nastąpi jej oficjalne przekazanie. Statuetkę wręczać będzie Axel Fischer przewodniczący podkomisji ds. Nagrody Europy w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy. W imieniu mieszkańców Słupska odbierze ją Maciej Kobyliński Prezydent Słupska. Podczas wręczania nagrody na scenie zaprezentują się połączone słupskie chóry, w liczbie ponad 120 osób.

Jedną z największych atrakcji będzie sobotnia parada radości, która o godz. 14.15  ruszy spod ratusza i przejdzie ulicami miasta (Trasa: plac Zwycięstwa – Anny Łajming – Sienkiewicza – Grodzka – Mostnika – Dominikańska – Jagiełły – Plac Zwycięstwa). Otwierać ją będzie oczywiście Nagroda Europy. Tuż za nią podążać będą najważniejsze postacie w historii Słupska, m.in. księżna Anna deCroy (ostatnia przedstawicielka rodu Gryfitów, którzy władali na Pomorzu przez niemal 550 lat), książę Kaźko Słupski (pretendent do tronu Polski i wnuk Kazimierza Wielkiego), Heinrich von Stephan(pruski urzędnik pocztowy, założyciel Światowej Unii Pocztowej, pomysłodawca karty pocztowej). Ważnymi postaciami parady będzie siedem obrazów Witkacego, czyli osoby ucharakteryzowane na najbardziej popularne dzieła "mistrza Stasia".

W paradzie zobaczyć będzie też można maskotki miasta: Słupskiego Chłopczyka i Niedźwiadka Szczęścia. Ulicami Słupska przejdą również przedstawiciele Rady Europy, polscy parlamentarzyści, europosłowie regionu pomorskiego, reprezentanci miast partnerskich, a także słupszczanie, w tym m.in. reprezentanci klubów sportowych, organizacji pozarządowych, uczniowie (przebrani w stroje symbolizujące miasta partnerskie Słupska), przedszkolaki (każde przedszkole będzie reprezentować inny kraj Europy), motocykliści, mniejszości narodowe i orkiestra. Do udziału w paradzie zachęcamy wszystkich chętnych Słupszczan, mile widziane będą kolorowe przebrania.

Sobotni koncert o godz. 16.30 rozpocznie występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, w skład którego wchodzi orkiestra, balet i wokaliści. Oprócz klasycznego repertuaru Zespół ma przygotowane również najpopularniejsze utwory światowej muzyki rozrywkowej. Kolejny na scenie zamelduje się reprezentant słupskiej młodej sceny czyli zespół Black Baloon. Gwiazdą sobotniego wieczoru będzie Natalia Sikora – słupszczanka, zwyciężczyni koncertu debiutów w Opolu. Całość kilka minut po godz. 21 zakończy pokaz sztucznych ogni.

 

Podczas uroczystości na miejscu będzie działać stoisko Punktu Informacji Europejskiej Europe-Direct

Za co nagroda?

- Nagroda jest zwieńczeniem niemal 30 lat pracy Słupszczan na rzecz idei zjednoczonej Europy. Mieszkańcy naszego miasta angażują się we współpracę międzynarodową, młodzież chętnie  uczestniczy w wymianach. Bardzo duży udział w otrzymaniu tej nagrody mają również słupscy artyści i środowiska twórcze, którzy bardzo aktywnie współpracują z partnerami z innych krajów. Bardzo się cieszę, że również ja mogłem mieć swój osobisty udział w staraniach o nagrodę. Jestem dumy, że razem z Robertem Willsonem z Carlise i Olafem Dielewiczem z Flensburga udało się nam zawrzeć porozumienie, które stało się fundamentem współpracy trwającej już ponad ćwierć wieku. Gdy podpisywaliśmy porozumienie reprezentowaliśmy miasta z różnych krajów, ale też z różnych światów – mówi Maciej Kobyliński, Prezydent Słupska i członek Komitetu Regionów. - W 1986 r. gdy podpisaliśmy pierwszą umowę z miastem partnerskim z zachodniej Europy byliśmy zapatrzeni w zasady demokracji samorządowej i w ich rozwiązania systemowe, teraz staramy się spłacić ten kredyt nawiązując współpracę, np. z Grodnem na Białorusi, Archangielskiem w Rosji czy też Eupatorią na Krymie.

Zdaniem Rady na szczególne uznanie Słupsk zasługuje za:

- pionierski projekt Trójporozumienia Carlisle – Flensburg – Słupsk, który powstał 25 lat temu z inicjatywy Macieja Kobylińskiego, Prezydenta Miasta Słupska;

- organizację Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie "Gwiezdny Krąg";

- aktywną działalność promującą Słupsk w zakresie zagranicznej współpracy gospodarczej;

- aktywności Prezydenta Słupska w Komitecie Regionów UE;

- współpracę młodzieży i placówek oświatowych z miastami partnerskimi;

- mnogość projektów kulturalnych realizowanych przy współpracy z miastami partnerskimi;

- wieloletnią współpracę z 10 miastami z Europy i Azji, w tymi miastami;

- aktywność Słupska w Nowej Hanzie;

- działalność Młodzieżowej Rady Miasta Słupska na arenie międzynarodowej;

 - prowadzenie Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct.

 

Zapraszamy do udziału w uroczystości, która odbędzie się w Słupsku 5 i 6 września br. Dodatkowe informacje: Dawid Zielkowski - rzecznik prasowy Prezydenta Słupska: kom. 693 393 919 lub 59 84 88 442, mail rzecznik@um.slupsk.pl

Film promujący Słupsk podczas konkursu :

https://www.youtube.com/watch?v=qzOiXKIgYQs&list=UU6fdwvqVn3wLmLEVH-TBM6g

Konferencja prasowa:

Sobota, godz. 16.30 w sali 211 odbędzie się konferencja prasowa Macieja Kobylińskiego Prezydenta Miasta Słupska, Axela Fishera Przewodniczącego Podkomisji ds. Nagrody Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy i Wojciecha Sawickiego Sekretarza Generalnego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy sala 211 Urząd Miejski w Słupsku.

 CTT