Bezpłatna informacja telefoniczna
Bezpłatna informacja telefoniczna
00 800 67891011
2014-06-17

W środę 11 czerwca 2014 r. w Sali Kolumnowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników V edycji ogólnopolskiego konkursu "Jestem szefową". Jego

celem jest przełamywanie stereotypów dotyczących kobiet i władzy oraz promowanie pozytywnego wizerunku kobiet – liderek wśród młodzieży. Do udziału w konkursie tradycyjnie zaproszono uczennice I i II klas szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski, zainteresowane wzmacnianiem swoich zdolności przywódczych.

 Na konkurs wpłynęło kilkaset prac. Zadanie, jakie postawiono przed uczestniczkami, polegało na wyobrażeniu sobie siebie w roli przywódczej, a następnie opisanie przyjętych celów na konkretnym stanowisku, motywów swych decyzji oraz określenie, czy to, że są kobietami, miałoby wpływ na sprawowanie przez nie władzy.

  
      jpeg - 154 KB [154 KB] 
      jpeg - 188 KB [188 KB]  

Fot. M. Pieńkawa, BPRT.

Członkowie Kapituły - przedstawicielki i przedstawiciele polskiej sceny politycznej i gospodarczej - wybrali 20 najciekawszych propozycji, które przyciągnęły uwagę innowacyjnym pomysłem na aktywność kobiety oraz ciekawą formą opisu. Nie bez znaczenia była dotychczasowa aktywność młodych liderek w swoich środowiskach.

Laureatki  V Edycji Konkursu "Jestem szefową"

 

 • I miejsce: Agata Ordon

Uczennica Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. T. Kościuszki w Stalowej Woli, Liceum Ogólnokształcącego o profilu wojskowym. Opiekun merytoryczny konkursu: Małgorzata Terlecka

„Jestem szefową potężnej firmy produkującej broń nowej generacji. (…) W zamian - nauczyłam się przyjmować komplementy – to dobra karma dla duszy. (…) Opracowałam misję i wizję produkowanej broni: bezzałogowiec Talisman, jest jak Jowisz – Stator (niweluje klęskę), Jowisz – Victor (daje zwycięstwo) i Jowisz – Versor (zmusza nieprzyjaciół do ucieczki). Talisman ratuje ludzkie życie. To najważniejsze.

Na co dzień jako szefowa efektywnie deleguję obowiązki swoim pracownikom (…). Gram swoją rolę na trudnej scenie wojskowo-politycznej. (…) sama wybieram sobie mentorów i mentorki. Dbam o dobór słów, autoprezentację i potrafię mówić „nie”. (…) nawiązuję kontakty z kobietami z innych państw, troszczącymi się o godność i wolność ludzką. Zyskujemy coraz większy wpływ na życie polityczne i obywatelskie w krajach Europy.”(fragment pracy laureatki).

 

 • II miejsce: Sylwia Gładek

Uczennica zespołu Szkół nr 32 im. K. K. Baczyńskiego w Warszawie. Opiekun merytoryczny konkursu: mgr Małgorzata Dzido

„Dla moich podopiecznym staram się wzorem ciepłej, wymagającej wobec siebie i innych, dobrze zorganizowanej, silnej kobiety – matk… Bo tak właśnie wyobrażam sobie prawdziwą matkę, jako osobę łączącą satysfakcjonujące ją życie zawodowe z pełnym bliskości domem.
Czy bycie kobietą ma wpływ na bycie Szefową? Ogromne… Myślę, że my kobiety mamy w sobie tak wiele siły, by walczyć o swoje marzenia, mamy tak wiele empatii, by walczyć o marzenia innych i tak wiele uroku osobistego, by w tej walce wykorzystać możliwości i umiejętności innych…” 
(fragment pracy laureatki).

 

 • III miejsce: Magdalena Szymanek

Uczennica zespołu Szkół nr 1 we Wrocławiu. Opiekun merytoryczny konkursu: mgr Agnieszka Ratajczak-Mucharska

„Od 2016 roku samodzielna koderka i założycielka firmy DoitBeNice propagującej szeroko rozumianą otwartość w życiu codziennym. Jako szefowa przełamuje stereotypy: dotyczące kobiet w branży IT oraz powszechnego poglądu, że korzystanie z Internetu ogranicza umiejętność tworzenia relacji interpersonalnych. Samodzielnie rozwijała założoną przez siebie firmę udowadniając hermetycznemu środowisku IT, że jej płeć nie jest przeszkodą w robieniu kariery i spełnianiu marzeń. [Przeprowadziła] bezkrwawą Rewolucję przejścia z online w offline” (fragment pracy laureatki).

 

  
      jpeg - 170 KB [170 KB] 
      jpeg - 179 KB [179 KB]  

Fot. M. Pieńkawa, BPRT.

Podczas gali Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Honorowego Partnera konkursu, reprezentowała Dyrektor Ewa Synowiec, która wręczyła wyróżnienie Komisji Europejskiej przyznane Ewelinie Marcinkiewicz, uczennicy II Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku za pracę podkreślającą wartość zarządzanie talentami współpracowników.

W liście gratulacyjnym Ewa Synowiec napisała m.in.: "W swojej pracy przedstawiła Pani unikalne ujęcie zbiorowego wysiłku, na rzecz realizacji oryginalnie zarysowanego celu. Z eseju przebija wysoka świadomość znaczenia dobrej i harmonijnej współpracy w grupie, czynnika niezbędnego do pomyślnej realizacji wspólnego projektu.

Przedstawione w eseju podejście do wykorzystania talentów i umiejętności członków zespołu świadczy o Pani predyspozycjach do podjęcia w przyszłości roli liderki umiejętnie i skutecznie zarządzającej grupami pracowników".

 

Więcej informacji o konkursie można znaleźć tutaj.

 CTT