Bezpłatna informacja telefoniczna
Bezpłatna informacja telefoniczna
00 800 67891011
2009-08-11

Jedną z nieodzownych dla przeżycia cech człowieka jest wyobraźnia: pomaga w nadawaniu znaczenia doświadczeniom i pozwala zrozumieć wiedzę. To dzięki wyobraźni potrafimy zrozumieć świat. W tych czasach szybkich zmian musimy być elastyczni i kreatywni, musimy w pełni korzystać z naszej wyobraźni i innowacyjności, a także przenosić się myślami w przyszłość.

Komisja Europejska zachęca wszystkich fotografów zawodowych oraz amatorów, jak również studentów fotografii oraz wszystkich innych zainteresowanych do zgłaszania swoich prac do konkursu fotograficznego pt. „Wymyśl nowy świat". Jest on otwarty dla wszystkich miłośników fotografii będących rezydentami jednego z państw członkowskich UE, krajów kandydujących, Liechtensteinu lub Norwegii. W związku z konkursem uruchomiono specjalną stronę internetową: www.imagine2009.eu.

Jury konkursu „Wymyśl nowy świat” przewodniczyć będzie Chris Wainwright – profesor fotografii a jednocześnie przewodniczący Europejskiej Ligi Instytutów Sztuki (ELIA). Zgłoszone zdjęcia oceniać będzie międzynarodowe jury składające się z wybitnych przedstawicieli świata fotografii i sztuki, którzy wyłonią zwycięzców.

W skład jury wejdą: Claude Bussac, dyrektor PhotoEspaña, Hiszpania; François Hébel, dyrektor Rencontres d'Arles, Francja; Orsolya Kőrösi, dyrektor zarządzająca Węgierskim Domem Fotografii, Węgry; Vangelis Ioakimidis, dyrektor Muzeum Fotografii w Salonikach, Grecja; Elina Brotherus, fotograf i artystka video, Finlandia oraz Klavdij Sluban, francuski fotograf słoweńskiego pochodzenia.

Europejscy obywatele będą mieli możliwość wybrania zwycięzcy „Nagrody Publiczności” poprzez głosowanie w Internecie. Czterech zwycięzców konkursu otrzyma cenne nagrody w postaci aparatów fotograficznych, sprzętu fotograficznego, wycieczek do europejskich miast; nagrodą będzie również docenienie ich talentów na skalę europejską.

Konkurs fotograficzny to jedno z wielu wydarzeń organizowanych przez Komisję Europejską w ramach Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji 2009. Celem Europejskiego Roku, pod hasłem „Wyobraźnia, Kreatywność, Innowacje” jest podniesienie poziomu świadomości publicznej na temat znaczenia kreatywności i innowacji jako kompetencji kluczowych dla rozwoju osobistego, społecznego oraz gospodarczego.

Podkreślając wagę kreatywności i innowacji, Unia dąży do właściwego ukształtowania przyszłości Europy w warunkach globalnej konkurencji w oparciu o twórczy i innowacyjny potencjał, jaki drzemie w nas wszystkich.

Oficjalna strona internetowa konkursu: www.imagine2009.eu

Oficjalna strona Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji: http://create2009.europa.eu

 CTT