Bezpłatna informacja telefoniczna
Bezpłatna informacja telefoniczna
00 800 67891011
2014-03-07

Europejska gospodarka cyfrowa i sektor aplikacji rozwijają się bardzo dynamicznie. Jaka jest w tym rola kobiet?

Kilka danych:  

  • Tylko 9 proc. programistów aplikacji w Europie to kobiety.
  • Tylko 19 proc. menedżerów w branży technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) jest kobietami (w innych sektorach usługowych – 45 proc.).
  • Tylko 19 proc. przedsiębiorców w se
  • ktorze ICT to kobiety (54 proc. w innych sektorach usługowych). Kobiety stanowią mniej niż 30 proc. pracowników tej branży.
  • Spada liczba absolwentek informatyki (stanowią one 3 proc. wszystkich absolwentek studiów wyższych, podczas gdy wśród mężczyzn odsetek ten wynosi 10 proc.).

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Neelie Kroes powiedziała: Nowe technologie to zbyt ważna sprawa, żeby zostawić ją wyłącznie mężczyznom! Każdego tygodnia spotykam kolejne inspirujące kobiety z branży informatycznej. Technologie informacyjno-komunikacyjne nie są zarezerwowane dla wąskiego grona zapaleńców – informatyka jest cool, a przyszłość należy do niej! 9 proc. programistów aplikacji to kobiety. Dlaczego tylko tyle? Spróbujcie programowania, a zobaczycie, że to fajna zabawa. Chcemy stworzyć dla kobiet miejsce, w którym będą mogły opowiedzieć o swojej karierze w branży informatycznej. Jest wiele takich historii sukcesu – podzielcie się nimi i pomóżcie nam zainspirować nowe pokolenie!

Weź udział w kampanii: Nakręć film, w którym opowiesz o swoim życiu w branży cyfrowej. Załaduj film na facebookowym profilu „Every Girl Digital

Zainicjowana kampania Komisji Europejskiej ma odnaleźć i spopularyzować osoby, których przykład zachęci młode kobiety i dziewczyny do podjęcia studiów i pracy w dziedzinie ICT. Zapraszamy kobiety (i mężczyzn!) do podzielenia się swoją historią sukcesu w cyfrowym świecie. Wasze filmy mogą zainspirować dziewczyny i kobiety do rozważenia kariery w branży informatycznej.

Kobiety mogą wiele dokonać w tej dziedzinie, o czym świadczą przykłady inspirujących kobiet otwierające kampanię:

  • Monique Morrow,@mjmorrow ze Szwajcarii twierdzi, że nigdy nie podejrzewała, że będzie zajmować się informatyką. Trafiła do tej branży za sprawą swojej umiejętności rozwiązywania problemów. Dzięki pracy informatyka zwiedziła świat, miała do czynienia z wieloma różnymi dziedzinami i zdobyła mnóstwo ciekawych doświadczeń. Naprawdę lubi tę pracę, która sprawia jej dużo przyjemności.
  • Lindsey Nefesh-Clarke@WomensW4 z Francji zajmuje się ICT w służbie rozwoju. Lindsey opowiada o tym, jak informatyka może stać się katalizatorem pozytywnych zmian w sytuacji kobiet, i o swojej pracy w Bangladeszu wkraczającym w erę cyfrową, od czego zaczęła się jej przygoda w IT. Jej rada dla dziewcząt? „Po prostu zróbcie to!”
  • Sofia Svanteson@sofiasvanteson ze Szwecji radzi młodym kobietom rozważającym pracę w branży IT, by były otwarte na różne zastosowania technologii. Jej zdaniem postęp technologiczny nie może mieć na celu technologii samej w sobie. Rozwiązania, które są przyjazne dla użytkownika i dotyczą ważnych problemów, mogą zmieniać życie na lepsze. Udział w tym procesie to dla niej niezwykłe doświadczenie.

Swoje historie opowiadają też: Eva Berneke z Danii, Anneke Burger z Holandii i Naomi Shah ze Stanów Zjednoczonych. Więcej inspirujących historii znajdziecie tutaj.

 

Kontekst

 

Punktem wyjścia jest przeprowadzona przez Komisję analiza sytuacji kobiet w branży teleinformatycznej. Stwierdzono w niej, że najlepszym sposobem na przyciągnięcie większej liczby kobiet do tego sektora jest nagłośnienie inspirujących historii specjalistów z dziedziny technologii. Takie osoby mogą stać się wzorem i przykładem. Pokazanie różnych możliwych ścieżek rozwoju może także pomóc kobietom, które już pracują w sektorze nowych technologii, w kontynuowaniu kariery w tej branży.

Wzrost liczby kobiet w branży IT jest konieczny ze względów ekonomicznych. Jak wynika z badań, gdyby kobiety podejmowały pracę w gospodarce cyfrowej równie często, co mężczyźni, europejski PKB mógłby wzrosnąć o ok. 9 mld euro rocznie (130 proc. PKB Malty). W organizacjach, w których na stanowiskach kierowniczych pracuje więcej kobiet, stopa zwrotu z kapitału własnego jest o 35 proc. wyższa, a ogólna stopa zwrotu dla akcjonariuszy o 34 proc. wyższa niż w innych porównywalnych organizacjach.

Szczególnie mało kobiet jest na stanowiskach kierowniczych i decyzyjnych. Jest to co prawda szerszy problem, ale odsetek kobiet-szefów w branży ICT jest dużo niższy niż w innych sektorach: tylko 19,2 proc. pracowników sektora ICT ma szefa-kobietę, w porównaniu do 45,2 proc. pracowników spoza sektora ICT.

Kobiety-przedsiębiorcy w branży ICT zarabiają o 6 proc. więcej niż kobiety, które pracują w tym sektorze w innym charakterze. Kobiety-przedsiębiorcy pracujące w ICT są bardziej zadowolone z pracy, mają większe poczucie spełnienia zawodowego i zarabiają więcej niż kobiety, które pracują w tym sektorze, nie prowadząc własnej firmy. Po stronie minusów prowadzenia własnego biznesu w ICT należy jednak zapisać wyższy poziom stresu.

Niedostateczną reprezentację kobiet w sektorze ICT pogłębia odchodzenie z branży kobiet w środkowym okresie kariery zawodowej (zjawisko tzw. nieszczelnego rurociągu, ang. leaky pipeline). Spośród kobiet w wieku 30-40 lat, które mają licencjat z kierunku informatycznego, w branży pracuje 20 proc., a jeśli chodzi o posiadaczki takich dyplomów, które ukończyły 45 rok życia, w sektorze pozostaje tylko 9 proc.

Jednocześnie pracodawcy donoszą, że mają kłopoty ze znalezieniem specjalistów ICT, a już niedługo Europa może borykać się z niedoborem aż 900 tys. pracowników w tej branży. Oznaczałoby to utratę szansy na zwalczenie masowego bezrobocia, a także zagroziłoby konkurencyjności Europy w dziedzinie technologii cyfrowych.

 

Przydatne linki:

 

 

 CTT