Bezpłatna informacja telefoniczna
Bezpłatna informacja telefoniczna
00 800 67891011
2014-01-24

Po raz drugi Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce łączy edukację z zimową zabawą. Cykl imprez EUROFERIE 2014 to okazja, aby już na początku roku dowiedzieć się, co nowego oferuje Unia Europejska w nadchodzących miesiącach. Będziemy mówić o zagadnieniach związanych z Europejskim Rokiem Obywateli, walce z kryzysem, przypomnimy o majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Uczniom i studentom opowiemy o nowym programie UE na rzecz kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu Erasmus+. Wszystko to w atmosferze dobrej zabawy. Dla lubiących rywalizację przygotowaliśmy quizy z nagrodami, dla spragnionych – gorącą herbatę, kawę i czekoladę.

Unię lubimy, wiemy o niej jednak niewiele

Na zlecenie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej i we współpracy z Instytutem Spraw Publicznych, Agencja TNS Polska przeprowadziła we wrześniu badania dotyczące wiedzy Polaków na temat zagadnień związanych z UE. Prawie połowa (47%) ocenia bilans członkostwa w Unii Europejskiej neutralnie. Badanie pokazuje wyraźną przewagę osób pozytywnie oceniających skutki integracji (37%) nad oceniającymi je negatywnie (12%). Główne korzyści wymieniane przez badanych to: inwestycje i rozwój infrastruktury, swoboda podróżowania oraz możliwość swobodnego podejmowania pracy w krajach unijnych.

Stosunkowo pozytywne podejście do Unii Europejskiej i jej instytucji wyraźnie kontrastuje z niewielką wiedzą na jej temat. Przykładowo – zaledwie 40% respondentów wiedziało, że Parlament Europejski jest instytucją wybieraną w wyborach przez wszystkich obywateli Unii.

Akcja zimowa „EUROFERIE 2014” to szansa, aby tę wiedzę poszerzyć.

Przyjemne z pożytecznym, czyli zabawa, wiedza i gorąca czekolada

Dla uczestników imprez w górskich miejscowościach przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji, aby w przystępny i połączony z zabawą sposób przekazać wiedzę na temat Unii Europejskiej. Liczne konkursy, animacje dla dzieci, młodzieży i dorosłych będą odbywały się na świeżym powietrzu oraz w specjalnie przygotowanym, ogrzewanym namiocie sferycznym.

Wewnątrz namiotu przygotowaliśmy strefy oferujące różne atrakcje i konkursy z nagrodami, a także stoisko multimedialne, z ciekawymi publikacjami i prezentacjami. Kącik zręcznościowy, warsztaty plastyczne i puzzle w rozmiarze XXL to oferta dla najmłodszych uczestników zabawy. Dzieci będą mogły również poćwiczyć swoje umiejętności narciarskie, dzięki zręcznościowym grom wideo na konsole. Dla starszych przygotowaliśmy zabawę w rzutki, strefę gimnastyki i apres ski. Nagrody będzie można również zdobyć podczas wędrówki po europejskim labiryncie i w konkursach wiedzy m.in. europejskim „Kole Fortuny”. Każdy dzień zakończymy głównym konkursem - quizem wiedzy o UE.

Kącik foto to szansa na niecodzienną pamiątkę z wakacji - będzie można sfotografować się i otrzymać zdjęcie na tle brukselskiej siedziby Komisji Europejskiej – budynku Berlaymont. Dodatkowo dla uczestników poszczególnych konkursów przygotowane zostały kupony, które będzie można wymienić na kubek gorącej kawy, herbaty lub czekolady.

 


jpeg - 127 KB [127 KB]

 

Harmonogram działania strefy: 

 • 10.00–10.05 – powitanie
 • 10.15-11.15 – poranna gimnastyka przed namiotem
 • 11.45-12.15 – budowanie Syriusza do wspólnych zdjęć przed namiotem
 • 12.15-13.00 – konkurs w Labiryncie Europejskim przed namiotem
 • 13.00-13.45 – konkurs Koło Fortuny
 • 13.45-14.45 – muzyczna zabawa apres ski
 • 14.45-15.45 – główny quiz "EuroFerie2014"
 • 16.00 - podsumowanie dnia, zamknięcie namiotu

 

Atrakcje dostępne non-stop 10.00-16.00:

 • stoisko warsztatowe dla dzieci,
 • kącik zręcznościowy,
 • układanka XXL i gra "memory" XXL,
 • stanowisko informacyjne,
 • stanowisko foto,
 • konkurs darts "Strzał w dziesiątkę"

Gdzie nas znaleźć?

Druga edycja EUROFERII zawita w tym roku do trzech miejscowości, gdzie spotkamy się mieszkańcami oraz turystami odwiedzającymi zimowe stoki. Namiot „EUROFERII 2014” Komisji Europejskiej będzie można odwiedzić w:

 • SZKLARSKIEJ PORĘBIE (Skwer Radiowej Trójki) – 24-26.01.2014
 • ZAKOPANEM (Gubałówka, górna stacja kolejki) – 7-9.02.2014
 • SZCZAWNIKU (Dwie Doliny, parking przy dolnej stacji kolejki) – 21-23.02.2014

 

Dodatkowe informacje dla mediów:

Bartosz Zadura
Wydział Prasowy
Komisja Europejska
Przedstawicielstwo w Polsce
Bartosz.Zadura@ec.europa.eu
tel. 22 55 68 964
kom. (+48) 502 921 118

 

Więcej informacji na stronie Komisji Europejskiej w Polsce:

 

 CTT