Bezpłatna informacja telefoniczna
Bezpłatna informacja telefoniczna
00 800 67891011
2013-09-24

EDJ obchodzony jest w krajach Unii Europejskiej od 2001 roku. We Wrocławiu będzie on miał już swoją trzecią edycję. Celem przyświecającym organizacji Europejskiego Dnia Języków jest poszanowanie dla różnorodności językowej i kulturowej oraz zachęcenie do nauki języków obcych. Wszystkie przygotowane w ramach EDJ wydarzenia są bezpłatne dla uczestników.

Obchody rozpoczną się już w piątek, 20 września warsztatami z języka hiszpańskiego. Tego samego dnia będzie również okazja do zapoznania się z językiem francuskim i włoskim oraz uczestniczenia w grze miejskiej.

21 września to dzień, w którym uwagę skupiamy na najmłodszych uczestnikach wrocławskiej edycji EDJ. Dzieci będą miały możliwość uczestnictwa w warsztatach z języka francuskiego
i włoskiego.

W poniedziałek 23 września, poza licznymi warsztatami, w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej, odbędzie się wykład, który przybliży nam cywilizację i kulturę rumuńską oraz wystawa i prezentacja dotycząca alfabetu Braille’a. Natomiast wieczorem w siedzibie Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej zapraszamy na warsztaty z języka polskiego dla cudzoziemców.

Czwarty dzień europejskiego święta języków otworzy niemieckojęzyczny przegląd małych form teatralnych. 24 września cudzoziemcy będą mogli wziąć udział w wykładzie dotyczącym historii Polski.

W warsztatach z języka niemieckiego, angielskiego, francuskiego, włoskiego, greki i łaciny będzie można wziąć udział w środę. Poza licznymi zajęciami i grami w tym dniu odbędzie się debata „Czy język migowy to język obcy?”, na którą można się zapisywać do 24 września.

Główny dzień obchodów Europejskiego Dnia Języków przypada na 26 września. Interesująco zapowiadają się czwartkowe warsztaty translatorskie „Czy łatwo być tłumaczem w Komisji Europejskiej”, w trakcie których można będzie dowiedzieć się m.in. o możliwościach zatrudnienia w strukturach unijnych. Uroczyste zakończenie obchodów Europejskiego Dnia Języków uświetni występ teatru „ARKA” w spektaklu pt. „Bal u Hawkinga” w reż. Renaty Jasińskiej.

To jednak nie koniec! 27 września, który jest ostatnim dniem tegorocznej edycji, odbędą się liczne warsztaty, w tym z języka nowogreckiego. Dzień zakończy pokaz filmu „Kocham cię od tak dawna.” w wersji francuskiej z polskimi napisami. To tylko niektóre z atrakcji przygotowane na europejskie święto języków.

Wszelkie informacje, kompleksowy program oraz adresy i maile potrzebne do zapisów na niektóre z wydarzeń znajdują się na stronie internetowej: www.edj.wroclaw.pl.

Europejski Dzień Języków w Warszawie

Tegorocznym obchodom Europejskiego Dnia Języków w Warszawie przyświeca hasło Włącz się!, nawiązujące także do idei Europejskiego Roku Obywateli, a program obfituje w ciekawe, bezpłatne wydarzenia.

Na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz w dwóch warszawskich bibliotekach publicznych odbędzie się kilkadziesiąt pokazowych lekcji języków z całego świata. Jak co roku weźmie w nich udział ponad 1600 uczniów, studentów, nauczycieli oraz dorosłych warszawiaków — miejsca wyczerpały się już w kilka godzin po otwarciu rejestracji. Oprócz zajęć z najczęściej nauczanych języków Europy oraz języków mniej popularnych, takich jak duński, irlandzki, litewski czy bułgarski będą prowadzone również zajęcia z języka chińskiego, japońskiego i hebrajskiego. Na chętnych do dalszych potyczek językowych będą czekać native speakerzy w kawiarence językowej. A w Teatrze Ochoty odbędą się językowe warsztaty teatralne dla licealistów. Będą one wspaniałą okazją do nauki języków obcych nie z pomocą podręcznika, lecz poprzez ruch, śpiew i muzykę.

Podczas obchodów EDJ w Warszawie nie zabraknie poważnych dyskusji w gronie najwybitniejszych ekspertów językowych z kraju i zagranicy, tłumaczy i nauczycieli. 24 września w budynku starej Biblioteki Uniwersyteckiej odbędzie się międzynarodowa konferencja Motywacja w edukacji językowej.

Konferencję poprzedzi gala wręczenia nagród laureatom XII edycji konkursu European Language Label, w którym wyróżniane są najbardziej innowacyjne rozwiązania w dziedzinie nauczania i uczenia się języków obcych. Gala odbędzie się 23 września w Pałacu Ślubów. Będzie to okazja do spotkania z osobami realizującymi projekty w bardzo różnych obszarach edukacji formalnej i pozaformalnej. Wśród tegorocznych laureatów jest Instytut Głuchoniemych, w którym realizowany jest projekt dotyczący nauczania języka migowego, oraz specjalistyczne programy angielskiego języka prawniczego prowadzone przez Uniwersytet w Białymstoku. Więcej przykładów innowacyjnych projektów językowych: www.ell.org.pl

 

Program obchodów Europejskiego Dnia Języków w Warszawie 23-28 września

 

23 WRZEŚNIA / PONIEDZIAŁEK 10.00–13.30

Sztuka debaty publicznej - warsztaty dla licealistów

Ośrodek Rozwoju Edukacji, Aleje Ujazdowskie 28

Warsztaty dla tych, którzy interesują się polityką europejską i chcą poznać sztukę debatowania i wystąpień publicznych. Przyszłoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego będą dla uczniów ostatnich klas liceów pierwszą okazją do głosowania. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, jakie ważne tematy mogą pojawić się w kampanii wyborczej, i dlaczego warto głosować. Nauczą się też, jak dyskutować o polityce rzeczowo i na poziomie. Warsztaty prowadzone są po angielsku i niemiecku.

 

24 WRZEŚNIA / WTOREK 9.00–17.00

Motywacja w edukacji językowej - konferencja

Gmach dawnej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28

Tematem konferencji jest motywacja do nauki języków obcych. Konferencja adresowana jest do nauczycieli języków obcych, metodyków, dydaktyków, pracowników naukowych, studentów, przedstawicieli placówek edukacyjnych zajmujących się kształceniem językowym oraz partnerów społecznych.

Uczestnicy konferencji będą mieli możliwość wysłuchania wykładów i prezentacji na następujące tematy: dydaktyka języków obcych w świetle badań nad mózgiem, nowe grupy odbiorców w nauce języków obcych oraz motywowanie do nauki języków rzadziej używanych. W czasie sesji panelo­wych prezentowane będą przykłady europejskich projektów edukacyjnych poświęconych motywacji do nauki języków obcych.

www.konferencje.frse.org.pl/edj2013

 

25 WRZEŚNIA / ŚRODA 9.00–17.45

Lekcje pokazowe języków obcych

Biblioteka „Przystanek Książka”, ul. Grójecka 42

Pierwsze lekcje języków: francuskiego, irlandzkiego, bułgarskiego i niderlandz­kiego, prezentacja języka i kultury Słowacji, lekcja włoskiego dla podróżników i inne zajęcia przeznaczone przede wszystkim dla starszej młodzieży i dorosłych.

 

26 WRZEŚNIA / CZWARTEK 9.00–13.00

Lekcje pokazowe języków obcych i kawiarenka językowa

Instytut Romanistyki Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Dobra 55

Wykłady o mitach i stereotypach na temat uczenia się języków oraz o najsku­teczniejszych strategiach zdawania matury z języka obcego, lekcja korzystania z tabletu w nauce angielskiego, minikurs czeskiego dla Polaków i wiele innych lekcji skierowanych przede wszystkim do uczniów szkół wszystkich szczebli. Przed lekcjami i podczas przerw zapraszamy do kawiarenki językowej, gdzie będzie można porozmawiać z native speakerami w dziewięciu językach obcych.

 

27 WRZEŚNIA / PIĄTEK 11.00–14.45

Warsztaty teatralne dla licealistów

Tymczasowa siedziba Teatru Ochoty, ul. W. Skorochód-Majewskiego 34

Kawiarnia „Mam Ochotę”, ul. Grójecka 75

Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 5, ul. Grójecka 109

Warsztaty rozwijające umiejętność komunikowania się w językach obcych, prowadzone przez profesjonalnych aktorów filmowych i teatralnych. W progra­mie zajęcia w językach czeskim, niemieckim, włoskim, angielskim, rosyjskim i litewskim. Uwaga: żeby wziąć udział, nie trzeba znać języka obcego.

 

27 WRZEŚNIA / PIĄTEK 9.00–13.00

Lekcje pokazowe języków obcych

Biblioteka Publiczna im. Z.J. Rumla, ul. Meissnera 5

W programie znajdą się pierwsze lekcje języków: francuskiego, rumuńskiego, bułgarskiego, niderlandzkiego i włoskiego, lekcja o ekologii po niemiecku, prezentacja „Rowerem przez Austrię” i inne zajęcia adresowane przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

27 WRZEŚNIA / PIĄTEK 20.00

Pokaz filmu „Nazywam się Li” i spotkanie z reżyserem Andreą Segre

Kino Muranów, ul. gen. Władysława Andersa 5

Pokaz filmu-laureata nagrody Lux Prize 2012 przyznawanej przez Parlament Europejski. Po projekcji spotkanie z reżyserem filmu Andreą Segre.

Wydarzenie towarzyszące

28 WRZEŚNIA / SOBOTA 12.00

Warsztaty dla dzieci oparte na motywach z literatury niderlandzkiej

Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Niderlandzkiej, ul. Katowicka 9

 CTT