Bezpłatna informacja telefoniczna
Bezpłatna informacja telefoniczna
00 800 67891011
2009-07-20

Na ceremonii rozdania nagród, która odbędzie się 28 września, obecni będą przewodniczący Komisji Jose Manuel Barroso, komisarz UE ds. edukacji i kultury Ján Figel', laureaci nagrody, nowo wybrany ambasador Europejskiej Nagrody Literackiej Henning Mankell oraz wielu europejskich pisarzy, artystów, wydawców, redaktorów i innych osobistości z europejskiego świata książki i kultury. Ceremonia odbędzie się w teatrze Flagey w Brukseli.

Komisarz Figel' powiedział: „Ta nagroda to wyraz uznania dla doskonałości talentów literackich w Europie i tego, co mają do zaoferowania. Podkreśla znaczenie twórczości literackiej Europy, jej jakości i kreatywności. Nagroda ma na celu promowanie prac nowych autorów, pomagając im trafić z półek księgarń do rąk i serc ludzi w całej Europie.”

Ceremonia rozdania nagród odbędzie się po konferencji „Kultura w ruchu”, na której prezentowane będą wyniki programu UE „Kultura”, i poprzedzi Europejskie Forum Kultury, zaplanowane na 29 i 30 września, które zgromadzi 600 zainteresowanych stron z dziedziny kultury. Następnie autorzy zaprezentują swoją twórczość na Targach Książki we Frankfurcie w październiku, a przez cały obecny i następny rok prowadzone będą akcje promocyjne.

Celem nagrody jest zwrócenie uwagi na kreatywność i różnorodność współczesnej literatury europejskiej, promowanie obiegu literatury w Europie oraz zwiększanie zainteresowania dziełami literackimi z innych krajów.

Nagroda zostanie przyznana w trzech etapach, w roku 2009, 2010 i 2011, za każdym razem 11-12 autorom. Do 2011 r. ogłoszona zostanie lista laureatów z każdego z 34 krajów uczestniczących w programie UE „Kultura”. Etapy te wyglądają następująco:

Etap 1, 2009 r.:        Austria, Chorwacja, Francja, Irlandia, Litwa, Norwegia, Polska, Portugalia, Słowacja, Szwecja, Węgry i Włochy.

Etap 2, 2010 r.:        Belgia, Cypr, Dania, Estonia, Finlandia, Hiszpania, Luksemburg, Macedonia, Niemcy, Rumunia i Słowenia.

Etap 3, 2011 r.:        Bułgaria, Grecja, Holandia, Islandia, Liechtenstein, Łotwa, Malta, Republika Czeska, Serbia, Turcja i Zjednoczone Królestwo.

Selekcji laureatów za 2009 r. dokonały krajowe jury, które wskazały jeden talent w dziedzinie współczesnej literatury pięknej w swoich krajach.

Wysokość nagrody dla każdego laureata wynosi 5000 euro. W ramach programu „Kultura” podjęte zostaną również działania zachęcające do tłumaczenia książek zwycięskich autorów.

Nagroda jest współfinansowana przez program „Kultura” Unii Europejskiej oraz konsorcjum składające się z EBF, EWC oraz FEB. Ze środków programu wspierana jest transnarodowa współpraca kulturalna w ramach projektów angażujących strony z co najmniej trzech różnych krajów, uczestniczących w programie, a także tłumaczenie dzieł literackich. Program otwarty jest dla wszystkich sektorów kultury, za wyjątkiem kultury audiowizualnej, dla której istnieje odrębny program. W ramach programu finansowana jest także nagroda Unii Europejskiej w dziedzinie dziedzictwa kulturowego, architektury współczesnej (nagroda Miesa van der Rohe) oraz nagroda za przełamywanie granic w Europie (dla debiutujących artystów, którym udało się dotrzeć do publiczności poza swoim krajem).

Załącznik:

Pierwszych dwunastu zwycięzców Europejskiej Nagrody Literackiej:POLSKA

Zwycięski autor: Mr Jacek Dukaj

Nagrodzona powieść: LÓD ( 2007)

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Biografia: Jacek Dukaj (ur. 1974) - jeden z najciekawszych współczesnych prozaików polskich. Premiery jego książek to zawsze wyczekiwane wydarzenia literackie. J.Dukaj jest absolwentem filozofii Uniwersytetu Jegiellońskiego. Zadebiutował z sukcesem jako szesnastolatek opowiadaniem Złota Galera. Znany jest z wielowarstwowości swoich powieści i częśto spotyka się opinie, że jedno opowiadanie Dukaja zawiera więcej pomysłów niż wielu innych autorów przelewa na papier w ciągu całego życia. Częstymi tematami poruszanymi w jego powieściach są technologiczna osobliwość, nanotechnologia i wirtualna rzeczywistość i z tego powodu jego książki często są klasyfikowane jako twarda fantastyka naukowa.

Informacje o wszystkich laureatach można znaleźć tutaj


Dodatkowe informacje:

- O nagrodzie:

http://ec.europa.eu/culture/our-programmes-and-actions/doc627_en.htm
 CTT