Bezpłatna informacja telefoniczna
Bezpłatna informacja telefoniczna
00 800 67891011
2013-05-15

Na najmłodszych Europejczyków czekałonajwięcej atrakcji. Były zabawy i quiz z wiedzy o Unii Europejskiej „Europejskie Koło Fortuny” oraz największa atrakcja tegorocznego Dnia Europy - wspólne malowanie wielkiego obrazu Europy pod hasłem „Pomalujmy Europę!”. Do dyspozycji uczestników była wielka mapa Europy, na której każdy chętny mógł namalować swoją część obrazu według własnych wyobrażeń o naszej wspólnej Europie. Dzieło można oglądać w siedzibie organizatora. Wyjątkową atrakcją był występ artystyczny zespołu „Jaskierki” ze Szkoły Podstawowej nr 78. Uczniowie ubrani w ludowe stroje krakowskie wzbudzali ogromne zainteresowanie szczególnie wśród zagranicznych turystów. O świetną oprawę imprezy zadbała Krakowska Orkiestra Staromiejska, która największymi przebojami zachwyciła publiczność i porwała do wspólnej zabawy.

Tradycją stało się już, że kulminacyjnym punktem obchodów jest odegranie z Wieży Mariackiej hymnu Unii Europejskiej oraz wspólne odśpiewanie „Ody do radości”. Dźwięki IX. Symfonii Beethovena słychać było w całym starym mieście, a najbardziej rozśpiewani uczestnicy odważyli się wystąpić także na scenie.

Wydarzenie to było również doskonałą okazją do zapoznania się z możliwości pracy w krajach unijnych. Dużym zainteresowaniem cieszyło się także stoisko organizatora - CTT PK, gdzie można było zapoznać się z możliwościami stypendialnymi i pracy w krajach unijnych, a także sprawdzić możliwość dofinansowania przedsiębiorstw z funduszy unijnych.

Orgaznizując Dzień Europy chcemy  przybliżać tradycję, obyczaje wielokulturowej Unii Europejskiej oraz pokazać pozytywne aspekty naszego członkostwa we wspólnocie. Ważne jest również informowanie społeczeństwa dlaczego świętujemy 9 maja, a w tym roku – Europejskim Roku Obywateli, chcemy także zwrócić uwagę na to, jakie prawa wynikają z naszego członkowstwa w UE i zachęcić do korzystania z nich – tłumaczy Joanna Szypułka z Europe Direct Kraków.

Patronat honorowy nad Dniem Europy sprawowali: JM Rektor Politechniki Krakowskiej Kazimierz Furtak, Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Wojewoda Małopolski Jerzy Miller

Patronat medialny: krakow.pl

Organizatorem Dnia Europy w Krakowie był: Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct Kraków działający przy Centrum Transferu Technologii Politechnika Krakowska.

 CTT