Bezpłatna informacja telefoniczna
Bezpłatna informacja telefoniczna
00 800 67891011
2012-05-12

Już po raz czwarty organizatorem wydarzenia był Małopolski Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct działający przy Centrum Transferu Technologii Politechnika Krakowska.
Celem imprezy było przybliżenie tradycji i obyczajów wielokulturowej Unii Europejskiej, a także przedstawienie pozytywnych aspektów naszego członkostwa we wspólnocie.
- Nasza impreza ma także typowo edukacyjny cel. Począwszy od informowania dlaczego świętujemy 9 maja. Niestety wiele osób myli Dzień Europy z datą wstąpienia Polski do UE, natomiast święto 9 maja obchodzone jest na cześć utworzenia w roku 1950 Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, zwanej od jej pomysłodawcy Deklaracją Schumana – tłumaczy Joanna Szypułka z Europe Direct Kraków.
W myśl zasady „nauka przez zabawę” organizatorzy przygotowali najwięcej atrakcji dla najmłodszych Europejczyków. Były zabawy i quizy z wiedzy o Unii
Europejskiej: koło fortuny, układanie puzzli z mapą Europy, konkursy wiedzy i rysunkowe z wiedzy o krajach członkowskich. O świetną oprawę imprezy zadbali także nauczyciele i uczniowie szkoły podstawowej nr 1 w Krakowie. Ich wielojęzyczne występy artystyczne przybliżające kulturę i obyczaje europejskie zachwyciły publiczność i porwały do wspólnej zabawy. Największe przeboje artystów europejskich zaprezentowała Krakowska Orkiestra Staromiejska.
Kulminacyjnym punktem obchodów było odegranie hymnu Unii Europejskiej z Wieży Mariackiej. Potem uczestnicy imprezy odśpiewali wspólnie „Odę do radości”. Dźwięki IX. Symfonii Beethovena słychać było na całym starym mieście. Najbardziej rozśpiewani uczestnicy odważyli się wystąpić także na scenie.

Na Dniu Europy nie zabrakło przedstawicieli państw członkowskich (m.in. Niemiec, Francji, Austrii). W namiotach ustawionych przez europejskie i małopolskie instytucje prezentowano dorobek Unii Europejskiej. Dużym zainteresowaniem cieszyło się także stoisko organizatora - CTT PK, gdzie można było zapoznać się z możliwościami stypendialnymi i pracy w krajach unijnych, a także sprawdzić możliwość dofinansowania przedsiębiorstw z funduszy unijnych.

Patronat honorowy nad Dniem Europy sprawowali: JM Rektor Politechniki Krakowskiej Kazimierz Furtak, Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Wojewoda Małopolski Jerzy Miller
Patronat medialny: krakow.pl

 

Organizatorem Dnia Europy w Krakowie był: Małopolski Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct działający przy Centrum Transferu Technologii PK

 


Dzień Europy jest oficjalnym symbolem Unii Europejskiej, który ustanowiony został w rocznicę wydarzeń 9 maja 1950 r., kiedy to Robert Schuman, Minister Spraw Zagranicznych Francji, przedstawił plan utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Rocznica ta jest oficjalnym świętem od 1985 r.

Obejrzyj galerię zdjęć >>

 

 CTT