Bezpłatna informacja telefoniczna
Bezpłatna informacja telefoniczna
00 800 67891011
2012-05-11

W tym roku nie zabraknie także odniesień do Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej 2012 oraz do 50. lecia Wspólnej Polityki Rolnej.

Obchody Dnia Europy rozpoczęły się 9 maja, o godz.10:00, od happeningu, który odbył się przed siedzibą Komisji Europejskiej w Polsce (Jasna 14/16a). Do południa pracownicy Komisji Europejskiej rozdawali kwiaty mieszkańcom Warszawy, oczywiście z najlepszymi życzeniami z okazji kolejnych urodzin Europy. 

Liczne niespodzianki i atrakcje, przygotowało również Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce. 

Zobacz koniecznie: Europejskie tulipany

   

 

12 maja (sobota) ulicami Warszawy, jak co roku o tej porze, przejdzie wielobarwna, rozśpiewana i entuzjastyczna Parada Schumana. Gościem specjalnym Parady będzie Janusz Lewandowski - komisarz UE ds. programowania finansowego i budżetu.

Parada wyruszy o godz. 12:00 z placu Zamkowego, nie zabraknie w niej oczywiście specjalnie udekorowanej lawety Komisji Europejskiej. Na lawecie pojedzie z nami 40 osobowa grupa młodych ludzi, ze Szkolnego Klubu Europejskiego „EuroTom” z Gimnazjum nr 7 w Tomaszowie Mazowieckim. 

Ewa Synowiec - dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, zaproszona przez ambasadora Danii, którego kraj przewodzi w tej chwili unijnym pracom, pojedzie na rowerze, w towarzystwie ambasadorów z wielu krajów UE.

Atrakcji nie zabraknie w Miasteczku Europejskim, które stanie w tym roku na Placu Zamkowym i skwerze Hoovera, na Krakowskim Przedmieściu. 

Komisja Europejska będzie w nim obecna aż w 4 namiotach, ustawionych na wysokości Placu Zamkowego.  W namiocie informacyjnym będzie można liczyć na broszury, ulotki, plakaty i oczywiście cukierki – krówki. Zapraszamy także do 3 namiotów tematycznych, nawiązujących do tematów przewodnich tegorocznych obchodów Dnia Europy. 

W namiocie „Bądź Aktywny”, nawiązującym do Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej 2012, będzie można obejrzeć mini-wystawę „Spotkanie Pokoleń”, będzie można też sprawdzić swoją kondycję pod czujnym okiem trenera i wziąć udział w konkursach – np. rozpoznać znaną osobę i odgadnąć, w jakim była wieku, gdy osiągnęła życiowy sukces? W tym namiocie będziemy podkreślać, że seniorzy mają wiedzę i życiowe doświadczenie i że powinni mieć możliwość realizacji swoich życiowych pasji oraz marzeń, a także o tym, że mogą oni cieszyć się doskonałym zdrowiem i kondycją do późnych lat.

W namiocie „Razem Silniejsi” będzie mowa o sposobach UE na kryzys: o strategii na rzecz nowych miejsc pracy i wzrostu gospodarczego, budowaniu systemu wczesnego ostrzegania przed kryzysem i dyscyplinie finansowej w UE. Ale nie samym kryzysem żyje człowiek, stąd zabawa – będzie można zagrać w bule i… wyrzucić kryzys z zielonej Europy. Będą także konkursy z nagrodami – będzie można np. pokonać kryzys własnymi rękami…

   

 

W namiocie „50 lat Wspólnej Polityki Rolnej” powiemy o współpracy krajów UE w dziedzinie rolnictwa, o produkcji żywności i ochronie środowiska. Niekwestionowaną atrakcją w tym namiocie będzie… krowa „Mućka”, która tylko czeka, żeby ją wydoić. Gwarantowane niesamowite emocje i zabawa! Bez taryfy ulgowej dla "miastowych"! Będą także konkursy z nagrodami: Rolnik, ale z jakiego kraju, czy potrafisz to odgadnąć? Czy wiesz, na czym polega Wspólna Polityka Rolna? Zgadnij i wygraj! Czy znasz polskie owoce? Sprawdź koniecznie! 

Zobacz jak wyglądało święto Europy w 2011 roku i obejrzyj króki film.

Dodatkowe informacje

62 lata temu, 9 maja 1950 roku, francuski minister spraw zagranicznych Robert Schuman wygłosił przemówienie, w którym po raz pierwszy została przedstawiona koncepcja integracji europejskiej. To wydarzenie upamiętnia się corocznie jako Dzień Europy.

 CTT