Bezpłatna informacja telefoniczna
Bezpłatna informacja telefoniczna
00 800 67891011
2012-04-25

Dzień Europy
9 maja 2012
Mały Rynek, godz. 11:00 - 15:00

Już po raz czwarty Małopolski Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct działający przy Centrum Transferu Technologii PK zaprasza na uroczyste obchody Dnia Europy. Impreza odbędzie się 9 maja na Małym Rynku w Krakowie w godzinach od 11.00 do 15.00.

W programie obchodów Dnia Europy przewidziane są następujące wydarzenia:

  • Uroczyste odegranie hymnu Unii Europejskiej „Ody do radości” z Wieży Mariackiej na Rynku Głównym w Krakowie – godz. 12.05.
  • Koncert Krakowskiej Orkiestry Staromiejskiej oraz wspólne śpiewanie „Ody do radości” przez uczestników imprezy – godz. 12.10.
  • Spotkania uczestników imprezy z Eurodeputowanymi z Małopolski
  • Występ artystyczny uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Krakowie
  • „Kariera w Europie” - prezentacja możliwości stypendialnych, a także prezentacja możliwości pracy w krajach unijnych
  • Bezpłatne konsultacje dla przedsiębiorców lub osób zamierzających rozpocząć działalność gospodarczą
  • Prezentacja programów unijnych dofinansowania przedsiębiorstw oraz informacje dot. rynku pracy, edukacji i praw obywatelskich w Unii Europejskiej
  • „Co wiemy o Europie” – zabawy i quizy wiedzy o Unii Europejskiej dla dzieci i młodzieży
  • „Podróż po Europie” – prezentacja krajów Unii Europejskiej, kultura, tradycja, symbole narodowe, degustacja potraw narodowych.

Patronat honorowy nad Dniem Europy objęli: JM Rektor Politechniki Krakowskiej Kazimierz Furtak, Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Wojewoda Małopolski Jerzy Miller
Patronat medialny: magicznykrakow.pl


Czy wiesz dlaczego Dzień Europy świętujemy 9 maja?

Chyba niewielu ludzi w Europie wie, że to 9 maja 1950 r. uczyniono pierwszy krok w tworzeniu tego, co znamy dziś pod nazwą Unii Europejskiej. Tego właśnie dnia w Paryżu, w atmosferze ogarniającej całą Europę groźby trzeciej wojny światowej, Minister Spraw Zagranicznych Francji, Robert Schuman, odczytał przedstawicielom prasy międzynarodowej deklarację nawołującą Francję, Niemcy i inne państwa europejskie do połączenia produkcji węgla i stali jako "pierwszą konkretną podstawę Federacji Europejskiej".

Zaproponował stworzenie ponadnarodowej instytucji europejskiej, odpowiedzialnej za zarządzanie przemysłem stalowo-węglowym. Państwa, do których skierował swój apel, wcześniej omal nie wyniszczyły się nawzajem w straszliwym konflikcie, który pozostawił po sobie poczucie materialnego i moralnego spustoszenia.

Tak więc wszystko rozpoczęło się tego dnia. To właśnie dlatego podczas mediolańskiego szczytu przywódców UE w 1985 r. zdecydowano obchodzić 9 maja jako Dzień Europy.

 


Organizatorem Dnia Europy w Krakowie jest
Małopolski Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct
działający
przy Centrum Transferu Technologii PK


 CTT