Bezpłatna informacja telefoniczna
Bezpłatna informacja telefoniczna
00 800 67891011
2011-11-04

Z okazji tej skorzysta między innymi Ewa Synowiec, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, która odwiedzi Szkołę Podstawową nr 30 we Wrocławiu.

Do swojej byłej szkoły pojedzie także Jan Truszczyński, dyrektor generalny DG ds. Edukacji i Kultury w KE, który spotka się z uczniami Liceum Ogólnokształcące nr XXVI im. gen. H. Jankowskiego-Kuby w Warszawskim Aninie.

Z uczniami swoich byłych szkół spotka się także troje polskich europarlamentarzystów. Danuta Jazłowiecka odwiedzi 7 listopada 2011 r. Publiczne Liceum Ogólnokształcące Nr I im. Mikołaja Kopernika w Opolu, gdzie spotka się z młodzieżą klas o profilu społeczno-prawnym i członkami Klubu Europejskiego. Sidonia Jędrzejewska pojedzie do IX LO w Poznaniu, gdzie będzie rozmawiać o unijnym wsparciu finansowym dla przedsiębiorstw z uczniami biorącymi udział w prowadzonych przez szkołę projektach dla młodych przedsiębiorców. Europoseł Artur Zasada odwiedzi natomiast Technikum Ogrodnicze w Nowym Miasteczku (woj. lubuskie).

Inicjatywa „Powrót do szkoły” to sztandarowa akcja Komisji Europejskiej, skierowana do młodzieży szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, polegająca na odwiedzaniu przez urzędników instytucji europejskich szkół, do których sami kiedyś uczęszczali. 

Urzędnicy Komisji Europejskiej, którzy zadeklarowali swój udział w programie, odwiedzają swoje dawne szkoły po to, by przybliżyć młodym ludziom ideę Unii Europejskiej, porozmawiać z uczniami na różne tematy dotyczące UE, a przede wszystkim podzielić się z nimi swoimi doświadczeniami z pracy w instytucjach unijnych. Poprzez swoje osobiste historie urzędnicy będą chcieli pokazać uczniom, czym jest Unia Europejska i jakie możliwości oferuje młodemu pokoleniu.

                        

Akcję „Powrót do szkoły”, w 2007 r., zainicjowała Komisja Europejska wraz z rządem niemieckim, aby uświetnić obchody 50. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich. Od tego czasu akcja jest organizowana w tych krajach członkowskich UE, które sprawują akurat przewodnictwo w Radzie UE. 

W Polsce "Powrót do szkoły" odbywa się w dniach 3-10.11.2011. Do udziału w programie wizyt Komisja Europejska zaprosiła także inne instytucje europejskie (np. Parlament Europejski), jak również polskie resorty: Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych. 

W ramach programu "Back to school" sekretarz stanu w MSZ Mikołaj Dowgielewicz zdecydował się odwiedzić XI Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Reja w Warszawie. Wizyta odbędzie się 4 listopada br.

Dodatkowe informacje

W pierwszej połowie 2011 roku inicjatywa „Powrót do szkoły” była realizowana w ramach prezydencji węgierskiej. Na spotkania z młodzieżą pojechało ok. 100 węgierskich urzędników. 

Polskich urzędników wracających do swoich szkół wspiera Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce (www.ec.europa.eu/polska) przesyłając goszczącym ich szkołom materiały informacyjne i drobne gadżety oraz promując akcję "Powrót do szkoły" na swojej stronie internetowej (www.ec.europa.eu/polska) i na profilu portalu społecznościowego Facebook (www.facebook.com/komisjaeuropejska). 

W akcję włączają się też aktywnie 23 działające w Polsce punkty sieci informacyjnej Europe Direct (www.europa.eu/europedirect).

 

 CTT