Bezpłatna informacja telefoniczna
Bezpłatna informacja telefoniczna
00 800 67891011
2011-10-05

W Krakowie, równolegle do Forum Jednolitego Rynku odbywał się Jarmark Jednolitego Rynku. Na Rynku Głównym od niedzieli do wtorku, stał duży namiot w kształcie kopuły, w którym można się dowiedzieć o wszystkich możliwościach, jakie oferuje jednolity rynek.

               

 

Wśród uczestników targów były portale informacyjne i punkty kontaktowe: Twoja Europa, Twoja Europa – Porady, Europe Direct, SOLVIT, EURES, EU-Go, a także: Sieć Europejskich Centrów Konsumenckich, Europejska Sieć Przedsiębiorczości, europejska sieć rzeczników praw obywatelskich, Parlament Europejski, polska prezydencja w Radzie UE, Komisja Europejska i Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny.

        jpeg - 322 KB [32       jpeg - 283 KB [283 KB]  
               

 

W poniedziałek rano gościem jarmarku był Michel Barnier - komisarz UE ds. rynku wewnętrznego, który wraz z europosłami Różą Thun i Rafałem Trzaskowskim i Malcolmem Harbourem (wszyscy z komisjii rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów Parlamentu Europejskiego) oficjalnie otworzył imprezę i pogratulował uczestnikom konkursu na największe absurdy w funkcjonowaniu wspólnego rynku.

               

 

Drugi dzień Forum, 3 października, rozpoczał się sesją plenarną na Uniwersytecie Jagiellońskim z udziałem m.in. wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka oraz komisarza ds. rynku wewnętrznego i usług Michela Barnier.

Uczestniczycie Państwo w wydarzeniu bez precedendu, gdy politycy spotykają się z przedsiębiorcami i konsumentami, by wspólnie zastanawiać się nad znoszeniem barier, które ogranicząją wspólny rynek - mówił zebranym Jerzy Buzek. Jak podkreślał - to spotkanie w Krakowie to taka "europejska przestrzeń obywatelska". Buzek wskazywał też na potrzebę, by tym wspólnym, europejskim rynkiem dzielić się z naszymi sąsiadami.

To wydarzenie otwiera drzwi i okna do wspólnej dyskusji o barierach na wspólnym rynku  - żartował komisarz Michel Barnier. Już całkiem na serio mówił, że w dobie kryzysu finansowego, gospodarczego i politycznego, poszczególne kraje UE nie mogą się czasem oprzeć pokusie zamykania się na to, co obce. A tymczasem Unia Europejska powinna działać wspólnie: nie tylko konsumować dobra wytworzone np. przez Amerykanów lub Chińczyków, ale też produkować towary najwyższej jakości. Musimy ułatwiać im życie, wyzwolić pozytywną energię - apelował Barnier.

               

Wręczone zostały nagrody finalistom europejskiego konkursu "Opowiedz nam swoją historię", którego celem było zwrócenie uwagi na konkretne wyzwania, którym muszą sprostać obywatele i przedsiębiorcy na jednolitym rynku.

       

 

Spośród 150 nadesłanych zgłoszeń wybrano pięć, które zdaniem organizatorów najlepiej ilustrują praktyczne problemy, z jakimi zetknęli się konsumenci oraz przedsiębiorcy funkcjonujący na jednolitym rynku europejskim. Zwycięzcami zostali: Karolina Tesarska z Polski, Alvaro Bordallo z Hiszpanii, Kimmo Linkama z Finlandii, Barbara Gartner z Austrii oraz Christos Mouzeviris z Grecji.

Obejrzyj filmikz udziałem Karoliny Tesarskiej!

Karolina Tesarska często dokonuje zakupów przez internet, korzystając z serwisów aukcyjnych. Jak się przekonała, nawet jeśli sklep zapewnia, że realizuje dostawy w całej Europie, zawsze warto przeczytać informacje podane drobnym drukiem. W ostatniej chwili może bowiem okazać się, że produkt nie może być dostarczony do Polski lub innego państwa UE. Trudno jej uwierzyć, że w UE nie można kupić tego, co się chce i gdzie się chce i że granice nadal stanowią problem.

 

UWAGA: Forum Jednolitego Rynku 

jest transmitowane na żywo poprzez stronę internetową: http://webcast.ec.europa.eu

 

4 października w sesji plenarnej wziął udział komisarz ds. zdrowia i ochrony konsumentów John Dalli, który odwiedził najpierw igloo, czyli Jarmark Jednolitego Rynku.

        jpeg - 273 KB [273 KB]       jpeg - 309 KB [309 KB]  
        jpeg - 307 KB [307 KB]       jpeg - 298 KB [298 KB]  
        jpeg - 303 KB [303 KB]       jpeg - 313 KB [313 KB]  

 

Dodatkowe informacje

Forum Jednolitego Rynku (SIMFO) jest częścią przyjętego w kwietniu br. przez Komisję Europejską -

Aktu o Jednolitym Rynku

, zawierającego pakiet 12 działań priorytetowych, których celem jest pobudzenie wzrostu gospodarczego i stworzenie nowych miejsc pracy oraz zwiększenie zaufania obywateli i przedsiębiorców.

Na Forum spotkali się uczestnicy jednolitego rynku, przedsiębiorcy, partnerzy społeczni, organizacje pozarządowe oraz reprezentujące obywateli, przedstawicieli rożnych szczebli władzy publicznej oraz parlamentów. To okazja do analizy sytuacji na jednolitym rynku, analizy wdrażania i stosowania dyrektyw, oraz do wymiany dobrych praktyk. Forum przyczyni się do oceny polityk i weźmie udział w monitorowaniu realizacji Aktu o jednolitym rynku oraz pomoże w oszacowaniu jego skutków w terenie.

 CTT