Bezpłatna informacja telefoniczna
Bezpłatna informacja telefoniczna
00 800 67891011
2011-09-26

- Tato, no co ty, to nie Hiszpania, tylko Grecja – upominał ojca nastoletni Kuba na stacji Komisji Europejskiej w Barbakanie, gdzie zadaniem graczy było dopasowanie nazw państw do zdjęć popularnych obiektów i miejsc w Europie oraz zaznaczenie, w którym roku kraje te wstąpiły do Unii Europejskiej. Kuba znał prawidłową odpowiedź, dzięki czemu jego drużyna dostała kolejny element krzyżówki i szybko mogła pobiec do kolejnej z jedenastu stacji gry. Mniej obeznani z symbolami poszczególnych krajów tracili cenne minuty i odpowiadali na dodatkowe pytania m.in. z jakiego języka pochodzi słowo „euro”, w ilu krajach UE językiem urzędowym jest język niemiecki oraz użytkowników jakiego języka UE jest najwięcej.

Na pozostałych stacjach organizatorów Dnia Języków – instytutów kultury w Krakowie, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego – też nie było łatwo. Trzeba było dopasować liczbę mieszkańców do krajów europejskich, rozpoznać słynne postaci z krajów europejskich i wykazać się znajomością znanych powiedzonek z języka niemieckiego, hiszpańskiego, włoskiego czy angielskiego. Pomagali obcojęzyczni animatorzy, ale tylko w swoich własnych językach narodowych, więc uczestnicy musieli przypominać sobie wszystkie znane im słowa w języku włoskim, hiszpańskim czy angielskim. Najmłodsi też mieli swoje zadania – na każdej stacji musieli odnaleźć minihasło ukryte w załączonym rysunku, który wyłaniał się dopiero po odpowiednim połączeniu kropek.

Zadaniom dodatkowo towarzyszyła presja czasu: na mecie nie wystarczyło podać hasła głównego, które wyłaniało się po zebraniu haseł pomocniczych na poszczególnych stacjach, organizatorzy sprawdzali też czas startu i dotarcia na metę. – I co źle, że was trochę pogoniłem na tej ostatniej stacji? – z przekąsem i dumą pytał się szef zwycięskiej drużyny „Leśne Liski”, czyli swojej żony i dwóch córek. – Minuta dłużej i byśmy przegrali! Rzeczywiście drużyny z pierwszego i drugiego miejsca uzyskały ten sam czas, ale druga w kolejności drużyna „Teamek” dostała pięć minut karnych za nieprawidłową odpowiedź i w ostatecznym rozliczeniu musiała oddać palmę pierwszeństwa Leśnym Liskom. Pierwsza nagroda dla grupy polskojęzycznej składała się z iPodów, aparatów cyfrowych i gier planszowych. Pośród ocenianych oddzielne grup obcojęzycznych, zwycięska drużyna otrzymała darmowy kurs języka polskiego w Centrum Języka i Kultury Polskiej UJ.

- Fajnie być w Unii – rzucił na koniec tata Kuby, choć jego drużyna odeszła bez nagrody głównej, ale za to – jak wszyscy uczestnicy rozgrywki – z upominkami od wszystkich organizatorów, w tym kolorowymi broszurami Komisji Europejskiej, szczegółowo wyjaśniającymi tajniki europejskiej wielojęzyczności i ich prawnego statusu w UE.

Entuzjastyczne brawa uczestników na koniec zabawy zobowiązują. W tym roku w Europie obchodzone jest 10-lecie Europejskiego Dnia Języków, święta ustanowionego przez Radę Europy. Kraków zakończył właśnie 8. edycję, ale apetyt na jeszcze lepszą 9. jeszcze tylko się wzmógł.

Nocne kino dla lingwistów

Oprócz emocji związanych z grą miejską, organizatorzy przygotowali także dni otwarte w swoich instytutach oraz nocny pokaz kina europejskiego. Kino Pod Baranami wydało prawie wszystkie wejściówki na cztery proponowane seanse: włoska komedia „Ex”, niemiecki dramat „Obca” – nagroda LUX 2010 Parlamentu Europejskiego, hiszpański dokument „***” oraz francuska komedia „Tort ślubny”. Fanów europejskiego kina zupełnie nie odstraszyły oryginalne wersje językowe, w dwóch przypadkach bez napisów, i licznie zgromadzili się w sali kinowej, by świętować dzień języków w najlepszy możliwy sposób, czyli mówiąc i słuchając słów swoich europejskich sąsiadów.

Organizatorzy 8. Europejskiego Dnia Języków w Krakowie: Komisja Europejska – Przedstawicielstwo w Polsce, Parlament Europejski – Biuro Informacyjne w Polsce, British Council w Krakowie, Instytut Cervantesa w Krakowie, Instytut Francuski w Krakowie, Instytut Włoski w Krakowie, Centrum Języka i Kultury Polskiej w Świecie – Uniwersytet Jagielloński, Goethe-Institut w Krakowie, Instytut Austriacki w Krakowie.

Więcej informacji na temat gry i laureatów: www.edj.krakow.pl.

 CTT