Bezpłatna informacja telefoniczna
Bezpłatna informacja telefoniczna
00 800 67891011
2011-06-08

Pierwszym z 15 miast, zaplanowanych na tegorocznej trasie "EuroQuizu 2011", jest Sochaczew. Miasteczko Europejskie pojawi się tam już 12 czerwca, na Placu Kościuszki i będzie częścią organizowanych Dni Miasta. Akcja Komisji Europejskiej potrwa do końca sierpnia.

W ubiegłym roku w imprezach organizowanych także w 15 polskich miastach wzięło udział ponad 40 tysięcy osób.

  EuroQuiz 2011  

 

Już w niedzielę, 12 czerwca, od godziny 11:00 mieszkańcy Sochaczewa jako pierwsi w tym roku będą mieli okazję odwiedzić Miasteczko Europejskie, które pojawi się na Placu Kościuszki i będzie częścią organizowanych przez władze Sochaczewa Dni Miasta.

W namiocie tematycznym „Polska Prezydencja” będzie można wziąć udział w symulacji wyścigów samochodowych, które, obok przewodnictwa Polski w Radzie w Unii Europejskiej, mają symbolizować przyspieszenie zmian, zachodzących w naszym kraju.

Nad miasteczkiem będzie unosić się zdalnie sterowany model samolotu, nawiązujący do tematyki oszczędzania energii. Mieszkańcy Sochaczewa będą mogli przetestować swoją sprawność na mini-lotnisku, przeprowadzając sterowiec przez zamonowaną na maszcie obręcz.

Wzmocnieniem edukacji dotyczącej gospodarowania energią będzie makieta osiedla mieszkaniowego, zasilanego dzięki instalacji energii wiatrowej. Na miejscu będzie można przetestować swoją wiedzę na temat zapobiegania zmianom klimatycznym. Jak? Dzieki „szafie kramarza”. Za wskazanie przedmiotów o szkodliwym wpływie na klimat i wrzucenie do odpowiednio oznakowanego kontenera na odpady czekają nagrody.

W Miasteczku pojawi się też namiot "Chcę pomagać", nawiązujący do ogłoszonego przez UE w tym roku - Europejskiego Roku Wolontariatu, a w nim najważniejsze informacje o tym, czym jest wolontariat i dlaczego warto się angażować w działania wolontariackie.

W godzinach 15.00-17.00 odbędzie się konkurs wiedzy o Unii Europejskiej „EuroQuiz 2011”, w którym będzie można wygrać atrakcyjne nagrody ufundowane przez Komisję Europejską w Polsce.

Nie zabraknie oczywiście materiałów informacyjnych oraz atrakcji dla dzieci. Uzupełnieniem konkursu „EuroQuiz 2011” dla dorosłych, będzie mini-konkurs dla dzieci oparty na formule „koła fortuny”. Wśród dodatkowych atrakcji przewidziane jest popularne i lubiane przez dzieci malowanie buziek, a także kilka konkursów od mikro-quizu, przez bramkę celnościową i zabawę w koszykarza, po limbo i taniec na kartce papieru.

Już po raz czwarty, gdy nachodzą wakacje, my wyruszamy w trasę i odwiedzamy w weekendy kilkanaście polskich miast - mówi Rafał Rudnicki, szef wydziału Informacji i Komunikacji Społecznej Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce - specjalnie wybieramy miasta średniej wielkości, gdzie dostęp do informacji o Unii Europejskiej nie jest łatwy. Cenimy sobie też współpracę z władzami lokalnymi.

Jak tłumaczy, "EuroQuiz 2011" to odpowiedź na oczekiwania Polaków, którzy chcą wiedzieć więcej zarówno o UE, jak i o polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, od 1 lipca br. To także próba przybliżenia Polakom idei wolontariatu, bo według ostatnich badań opinii, o tym, że warto angażować się w wolontariat jest przekonanych jedynie 16 proc. z nas. Sprawy energii i zmian klimatycznych także są dla nas priorytetem – tłumaczy Rafał Rudnicki

Pierwsza edycja akcji informacyjno - edukacyjnej "EuroQuiz" odbyła się w 2008 roku w 9 polskich miastach. Rok później objęła już 12 miast, a w ubiegłym roku 15,  przyciągając ponad 35 tysięcy uczestników.

W tym roku na trasie letniej akcji Komisji Europejskiej w Polsce znalazły się:

Sochaczew (12.06), Łańcut (18.06), Jasło (19.06), Żnin (25.06), Pleszew (26.06), Mrągowo (2.07), Orzysz (3.07), Mława (10.07), Miastko (16.07), Łeba (17.07), Janów Lubelski (6.08), Szczawnica (13.08), Limanowa (14.08), Bolesławiec (20.08) i Czechowice - Dziedzice (28.08).

Program imprezy w Sochaczewie (Plac Kościuszki)

11:00 - otwarcie Miasteczka Europejskiego

12:00 - 15:00 - atrakcje dla dzieci i dorosłych

15:00 - 17:00 - konkurs wiedzy o UE "EuroQuiz 2011"

18:00 - zamknięcie Miasteczka Europejskiego

Zobacz jak wyglądała nasza akcja w 2010 roku!

 CTT