Bezpłatna informacja telefoniczna
Bezpłatna informacja telefoniczna
00 800 67891011
2010-11-18

Mariusz Florczyk (28) z wykształcenia jest ekonomistą, pracuje jako wykładowca akademicki, a muzyką zajmuje się amatorsko. Wykonywany przez niego utwór "Razem" to kompozycja Marcina Cichego (21), studenta Wydziału Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Tekst piosenki – w wersji polskiej i angielskiej – napisała Nicole Kulesza.

- Konkurs stał się inspiracją do napisania tekstu, bo muzyka powstała nieco wcześniej. Prace nad ostateczną wersją utworu zajęły nam w sumie około dwóch miesięcy – mówi Marcin Cichy. Informacje o konkursie i możliwości głosowania na piosenkę "Razem" w internecie muzycy przekazywali swoim znajomym – w Bydgoszczy, gdzie studiuje Marcin i pracuje Mariusz oraz w ich rodzinnych miastach – Elblągu i Złotoryi. "Akcja promocyjna" przyniosła efekty – na utwór "Razem" zagłosowało ponad 4 tys. internautów.

Do konkursu zakwalifikowało się 18 piosenek z Polski. W sumie w rywalizacji uczestniczy ponad 165 młodych twórców z całej Europy. Do 7 listopada br. internauci mogli głosować na wybraną piosenkę. Drugiego zwycięzcę wyłoniło profesjonalne jury pod przewodnictwem znanego muzyka Salifa Keïta.

Laureaci konkursu będą mieli możliwość nagrania piosenki w profesjonalnym studiu. Wystąpią także podczas tegorocznej edycji Europejskich Dni Rozwoju w Brukseli w grudniu 2010 r.- Dużej tremynie mamy, bo już wcześniej występowaliśmy przed publicznością. Ale będzie to nasz pierwszy koncert za granicą - mówi Marcin.

Uczestnicy rywalizacji mieli zaproponować piosenkę o tematyce związanej z rozwojem, a zwłaszcza z ośmioma milenijnymi celami rozwoju. Konkurs jest częścią kampanii "Walczymy z ubóstwem", której celem jest zwiększenie świadomości młodzieży na temat działań UE w dziedzinie współpracy na rzecz rozwoju.

- Muzyka jest skutecznym sposobem na zaangażowanie ludzi, niezależnie od ich wieku i narodowości, w walkę z ubóstwem. Konkurs muzyczny odzwierciedla wolę Komisji angażowania młodzieży i zwiększania jej świadomości na temat znaczenia, jakie ma osiągnięcie milenijnych celów rozwoju. Z niecierpliwością czekam na wszystkie utwory: od rapu, poprzez hip-hop do hard rocka – powiedział Andris Piebalgs, europejski komisarz ds. rozwoju.

Nagrodzone utwory znajdziesz na stronie konkursu "Muzyka przeciw ubóstwu"(wersja polska)

Propozycje z Polski

Natalia Przała (17 lat) o piosence "Everyday I'm dying"napisała: Moja piosenka ukazuje głód i biedę z perspektywy osoby przez nią doświadczonej. Namawia ludzi do solidarności z ubogimi i dzielenia się z nimi tym, co posiadają. W ramach walki z ubóstwem uczestniczę w zbiórkach pieniężnych na rzecz biednych.

Alicja Wilińska (23 lata) nadesłała utwór "Digital Love", który dotyczy epidemii HIV. Piosenka opowiada od ludziach uzależnionych od heroiny, którzy – dzieląc się strzykawką – przekazują sobie śmierć.

Marcin Cichy (21 lat) i Mariusz Florczyk (28) zaproponowali piosenkę "Together". Utwór zawiera przesłanie, które wzywa do zaprzestania obojętności na krzywdę drugiego człowieka. Wiodącym motywem jest chęć wzbudzenia poczucia dialogu i porozumienia, aby razem zwalczać otaczające nas problemy, takie jak m.in.: ubóstwo wśród dzieci, bezdomność, wykluczenie społeczne – pisze Marcin.

Damian Jabłoński (19 lat) przesłał utwór "The Message". Jego "Przesłanie" dotyczy wiary, miłości i nadziei, dzięki którym ludzie mogą respektować odmienności i przezwyciężać przeszkody. – Lubię pomagać ludziom. Przekazywałem pieniądze ofiarom trzęsienia ziemi na Haiti. Co roku jestem uczestnikiem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – pisze Damian.

Dominika Czajkowska (16 lat) proponuje piosenkę "Share some more". Do głównych przyczyn skrajnego ubóstwa o głodu należą chciwość ludzi i obojętność na cierpienie innych. Uświadomienie innym wagi problemu może sprawić, iż będą oni bardziej otwarci na pomoc najbiedniejszym, która wbrew pozorom nie polega na spektakularnych gestach, a na najprostszych czynach do których należy DZIELENIE SIĘ z innymi! (…) Wierzę, że jedna piosenka może zmienić świat. Let's share some more! – apeluje Dominika.

***

Razem

Fałszywe kroki
Złe wizje na jutro
Dotyk niesprawiedliwości
Przynoszą tylko smutek
Nauczmy się trochę miłości od innych serc
Nie ważne jakiego są koloru
Z wnętrza zaniedbanej ziemi
Wzbiera pragnienie (głód) sprawiedliwości
Czujesz tę siłę?

Razem możemy odnaleźć inną drogę
Razem jesteśmy silni by walczyć z bólem
Gra, w którą gramy nie musi być niesprawiedliwa…
Razem możemy odnaleźć inną drogę
Razem jesteśmy silni by walczyć z bólem
Gra, w którą gramy nie musi być niesprawiedliwa…
Po prostu weź moją dłoń!

Głęboki oddech
Łyk biegnącej wody
Marzenie dziecka
By wraz z tatą opiekować się mamą
Po prostu zajrzyj do wnętrza swego ludzkiego serca
Nie ważne jak bardzo zatroskany jesteś
Na dnie Twojej duszy
Ukryte są lęki - po prostu pozwól im odejść
Może tego naprawdę chcesz?

Razem możemy odnaleźć inną drogę (…)

Nie możesz zrobić niczego
Jeśli nie będziesz słuchał
Krzyku ludzkich istnień
To prawda!

Razem możemy odnaleźć inną drogę (…)

Razem możemy odnaleźć…
Razem możemy być silni…

 CTT