Bezpłatna informacja telefoniczna
Bezpłatna informacja telefoniczna
00 800 67891011
2010-09-21

W sobotę 18 września tuż po godz. 14.00 pod warszawskim ratuszem rozpoczął się ostatni etap Biegu Strzegących Prawa na rzecz Olimpiad Specjalnych. Uczestników powitała prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz, która osobiście zapaliła – płomieniem przywiezionym z ojczyzny olimpizmu Grecji – pochodnię Ognia Nadziei.  Chwilę potem ruszyła sztafeta, której trasa prowadziła m.in. Krakowskim Przedmieście, Nowym Światem, Alejami Ujazdowskimi. Pod pomnikiem Chopina sportowcy złożyli kwiaty.

  
                 
       

Podczas konferencji prasowej Hanna Gronkiewicz-Waltz podkreślała, że Warszawa jest pierwszą stolicą wśród krajów postkomunistycznych, która gości Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych. Z kolei Zbigniew Niemczycki, który przewodniczy Komitetowi Organizacyjnemu, podkreślał rozmach przedsięwzięcia: 1500 sportowców z 56 państw, ponad 1000 opiekunów i członków rodzin, 200 sędziów, 250 lekarzy, ponad 2000 wolontariuszy. Wskazywał także na zainteresowanie  imprezą, które przeszło oczekiwania organizatorów. – Mogliśmy sprzedać  jeszcze 7 tys. biletów, ale niestety nie ma już miejsc – mówił Niemczycki. Za zaangażowanie w organizację igrzysk dziękował m.in. Komisji Europejskiej i Parlamentowi Europejskiemu.

  jpeg - 434 KB [434 KB]  
  jpeg - 439 KB [439 KB] jpeg - 405 KB [405 KB]  

Janusz Lewandowski, który w KE odpowiada za budżet i programowanie finansowe, zaznaczył, że „olimpiady specjalne znakomicie mieszczą się w systemie wartości Unii Europejskiej”. Wyraził też satysfakcję, że dzięki pracy najpierw w Parlamencie Europejskim a potem w KE, był w stanie pomóc w organizacji tak wielkiej i ważnej imprezy. – Zawodnikom życzę przede wszystkim, aby dopisała pogoda – powiedział Lewandowski.

  jpeg - 488 KB [488 KB] jpeg - 393 KB [393 KB]  

W konferencji wzięli udział także: prezes Special Olympics Timothy P. Shriver, Dyrektor Zarządzająca Special Olympics w Europie i Azji Mary Davies,  prezes FIFA Joseph Blatter, słynny holenderski piłkarz Johan Cruijff oraz Mateusz Marzec, który w imieniu zawodników dziękował za organizację igrzysk w Warszawie oraz zainteresowanie wydarzeniem ze strony mediów.

Olimpiady specjalne (ww.specialolympics.org) to międzynarodowa organizacja sportowa skupiająca trzy miliony sportowców na całym świecie. Każde igrzyska są okazją do szerzenia wiedzy o możliwościach osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Więcej informacji o Europejskich Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych znajdziesz na stronie www.warsaw2010.eu

 CTT