Bezpłatna informacja telefoniczna
Bezpłatna informacja telefoniczna
00 800 67891011
2010-09-20

 

 "Rytmy wolności"

Uczcij narodziny wolności przy miksach muzyki lat 80.! Zapomnij o postawie "na baczność" i weź udział w wyjątkowym wydarzeniu patriotycznym! DJ-e Duże Pe, B.A.R.T.O i Vinylstealer zaprezentują całkowicie rewolucyjny wymiar muzyki tego okresu, a całość doprawią obrazem Motivo i Disenti. Świętuj z nami 8 października w Centralnym Basenie Artystycznym w Warszawie. Bawimy się od 21.00 do 04.00!

Tutaj znajdziesz program imprezy i formularz zgłoszeniowy.

Nowatorska forma świętowania historycznej rocznicy ma przekonać do udziału w wydarzeniach ludzi pokolenia lat 80., którzy w największym stopniu zyskali na transformacji i dziś bez przeszkód mogą podróżować, studiować i zawierać znajomości z rówieśnikami w całej Europie.

- Nasza inicjatywa ma pokazać młodym ludziom, że idee solidarnościowe można przełożyć na język ich pokolenia. Chcemy dać im możliwość uczestniczenia w patriotycznym święcie w sposób, który jest im bliski – podkreśla Sebastian Rysz z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

"Narodziny wolności"

Jakie zmiany zainicjowała "Solidarność" w Europie? Czym była dla opozycjonistów z innych krajów i w jaki sposób jej zwycięstwo przyczyniło się do rozwoju idei integracji europejskiej? Czy bez "Solidarności" możliwy byłby obecny kształt wolnej i zjednoczonej Europy?

"Solidarność" - powiew wolności w Europie

Nad tymi tematami zastanowią się i uczestnicy i zaproszeni goście seminarium zatytułowanego "Narodziny Wolności", które zaplanowano 11 października w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Gościem specjalnym spotkania będzie Przewodniczący Komisji Europejskiej - José Manuel Barroso.

Więcej informacji o seminarium oraz formularz zgłoszeniowy znajdziesz tutaj.

Wydarzenie będzie niepowtarzalną okazją do osobistego spotkania z bohaterami lat osiemdziesiątych. Swój udział zapowiedzieli twórcy „Solidarności”, w tym Tadeusz Mazowiecki, pierwszy niekomunistyczny premier Polski po II wojnie światowej, Henryka Krzywonos, inicjatorka strajku gdańskich tramwajów w sierpniu 1980 r. a także dawni opozycjoniści z krajów Europy Środkowej.

"Filmuj z wolnej stopy!"

Czym jest dla Ciebie wolność, niezależność, solidarność, swoboda? Jeśli chcesz w szczególny sposób uczcić narodziny "Solidarności" i zaprezentować własny pogląd na te idee, weź udział w konkursie!

Nakręć krótki film przy użyciu telefonu, kamery lub aparatu, który będzie dowolną interpretacją tematu "Wolność wczoraj i dziś", wrzucić go na www.youtube.pl, a następnie wejdź na stronę http://ec.europa.eu/polska/konkurs_filmowy i prześlij nam swoje zgłoszenie. Liczymy na głos młodego pokolenia! Głos, który jest świadectwem tego, o co walczyli bohaterowie "Solidarności"!

Zakwalifikowane do konkursu prace oceni jury w składzie:

  • Robert Gliński (reżyser filmowy, twórca m.in. filmów "Cześć Tereska", "Świnki", rektor PWSFTViT w Łodzi, przewodniczący jury),
  • Katarzyna Rosłaniec (reżyserka filmu "Galerianki"),
  • Jarosław Suchan (dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi),
  • Marian Prokop (autor zdjęć do filmu "Wojna polsko-ruska"),
  • Karol Radziszewski (malarz, performer, autor instalacji i fotografii, publicysta, laureat "Paszportu Polityki" w kategorii sztuki wizualne),
  • Bodo Kox (reżyser, aktor, twórca offowy)
  • Bartosz Węglarczyk (szef działu zagranicznego w "Gazecie Wyborczej")
  • Ewa Synowiec (dyrektor Przedstawicielstwa KE w Polsce).

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na stronie internetowej do 10 listopada. Autor wyróżnionej pracy otrzyma nagrodę – aparat fotograficzny CANON EOS 500d.

Na zgłoszenia czekamy do 30 października 2010 r.

Regulamin i zasady konkursu

Więcej informacji na stronie PKE: www.ec.europa.eu/polska

 CTT