Bezpłatna informacja telefoniczna
Bezpłatna informacja telefoniczna
00 800 67891011
2010-09-09

Przewodniczący KE Jose Barroso był gościem pierwszego dnia XX Forum Ekonomicznego w Krynicy. Inauguracyjny panel dyskusyjny "Europa po Lizbonie – strategie dla przyszłości", w którym wziął udział, nawiązywał do traktatu lizbońskiego, obowiązującego od 1 grudnia 2009 roku.

Kraje UE wiążą z nim nowe nadzieje – dzięki traktatowi UE ma stać się bardziej zintegrowana i lepiej odpowiadać na wyzwania zarówno zewnętrzne (globalizacja i przemiany polityczne oraz ekspansja ekonomiczna rynków wschodzących) jak i wewnętrzne (kwestie społeczne, wolny rynek i społeczna gospodarka rynkowa, bezpieczeństwo socjalne, energetyczne etc.)

Obejrzyj  materiał filmowy z Krynicy!

Zobacz także: Orędzie do Europy

W panelu wzięli także udział m.in. szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek i prezydent RP Bronisław Komorowski.

               

Jerzy Buzek podkreślał, że traktat lizboński wzmocnił znaczenie Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej, która zyskała na znaczeniu dzięki ustanowieniu jej stałego przewodniczącego. Komisja Europejska pozostaje silną władzą wykonawczą - przekonywał Buzek.

Mamy nadzieję, że ta nowa UE odpowie na oczekiwania obywateli Europy, ale co zrobić żeby UE działała sprawnie ? - pytał pozostałych gości panelu szef PE.

Przede wszystkim musimy działać wspólnie - odpowiadał szef Komisji Europejskiej - i wspólnie reagować na zagrożenia, na przykład na rynkach finansowych. Gdy chcieliśmy 2 lata temu przeforsować system nadzoru finansowego, to od poszczególnych krajów UE słyszeliśmy "nie", a teraz - w pewnym sensie dzięki kryzysowi - wszyscy się na to zgadzają - dowodził Barroso. Przekonywał, że w tym kontekście - kryzys może być "błogosławieństwem", bo zmusza Europę do podjęcia reform.

Argumentował też, że kryzys dobitnie udowodnił jak bardzo poszczególne kraje UE są od siebie uzależnione. Przy okazji chwalił Polskę za to, w jaki sposób udało się jej obronić przed skutkami kryzysu.  

Na odwagę trzeba się zdobywać nie tylko przy okazji kryzysu - apelował prezydent Bronisław Komorowski. Zapowiedział, że podczas zaczynającej się w lipcu przyszłego roku polskiej Prezydencji w UE, Polska poszuka sposobów szybszego rozwoju gospodarczego UE, będzie się także koncentrować na kwestiach solidarności energetycznej i na wzmacnianiu polityki bezpieczeństwa na szczeblu UE.

   

O recepcie swojego kraju na skuteczną obronę przed kryzysem mówił też inny gość panelu Toomas Ilves - prezydent Estonii. W czasach lepszej koniunktury gromadziliśmy rezerwy w budżecie, a zanim zaczął się kryzys już dokonywaliśmy cięć w wydatkach - wyliczał.

Thomas de Maiziere - niemiecki minister spraw wewnętrznych - przekonywał, że traktat lizboński wprowadza wiele zmian, ale że część z nich dopiero trzeba będzie zdefiniować. Jak chronić granice zewnętrzne UE, żeby z jednej strony ułatwiać wjazd do UE osobom spoza Wspólnoty, a z drugiej chronić UE przed napływem osób, które po otrzymaniu wizy wykorzystują je niezgodnie z przeznaczeniem? - pytał.

Apelował do krajów spoza UE, aby z nią bliżej współpracowały w dziedzinie zwalczania nielegalnej imigracji. Chodzi o to, by przyjmowały do siebie osoby deportowane z UE. Ale wiadomo jak układają się stosunki z sąsiadami - z jednymi lepiej, a z innymi gorzej - podsumował.

Po zakończeniu panelu szef KE Jose Barroso odebrał prestiżową nagrodę: "Człowiek Roku 2009 Europy Środkowo-Wschodniej" za wkład w integrację europejską i niezachwianą wiarę w sukces integracji nowych krajów UE.

Jestem wzruszony i czuję się wyróżniony - dziękował Barroso, który przypomniał, że jest przecież Portugalczykiem - ta nagroda trafiała wcześniej do ludzi * z tej części Europy, teraz ma to wymiar symboliczny i można powiedzieć, że "Europa jest jedna i wolna". Dziękował przy tej okazji także Polsce za jej wkład w ideę integracji europejskiej i za ducha "Solidarności", którego Polska tchnęła we Wspólnotę.

* nagrodę otrzymali w poprzednich latach - Wiktor Juszczenko i Hanna Gronkiewicz - Waltz (2000), Aleksander Kwaśniewski (2001), Jan Paweł II (2002), Mikulas Dzurinda (2003), Valdas Adamkus (2004), Lech Wałęsa (2005), Micheil Saakaszwili (2006), Vaclav Havel (2007) i Donald Tusk (2008).

   

Także podczas późniejszej, wspólnej konferencji prasowej z Jerzym Buzkiem, Jose Barroso podkreślał, że od początku był przekonany, że Polska będzie silnym i wiarygodnym partnerem w Unii Europejskiej. Przekonywał też, że krynickie forum jest ważne nie tylko dla Polski, ale i dla całej Europy.

Gościem XX Forum Ekonomicznego będzie również komisarz Janusz Lewandowski, odpowiedzialny za budżet i programowanie finansowe. Ma on uczestniczyć w debatach: "Serce polskiej gospodarki. Rynek kapitałowy jako przewaga konkurencyjna Polski" (9 września 2010 r.), "Europa Środkowo-Wschodnia – bilans 20-lecia i nowe wyzwania" (9 września 2010 r.), "Prezydencja Polski w UE: Zakres regulacji a konkurencyjność gospodarki" (10 września 2010).

Zaproszenie do Krynicy przyjął także Maroš Šefčovič, wiceprzewodniczący KE, komisarz ds. instytucjonalnych oraz administracji. Będzie on uczestnikiem debaty "Po pierwsze skuteczna komunikacja – czyli jak dotrzeć do najważniejszych osób w Unii Europejskiej?" (10 września 2010 r.).

Forum Ekonomiczne w Krynicy jest organizowane od 1991 r. Jego misją jest stworzenie korzystnego klimatu dla rozwoju współpracy politycznej i gospodarczej między Unią Europejską a krajami sąsiadującymi w Europie Środkowo-Wschodniej. W tym roku Forum odbędzie się w dniach 8-11 września 2010 r. W programie zaplanowano ponad 100 debat podzielonych na 10 bloków. Planowane są również liczne imprezy towarzyszące.

Strona oficjalna Forum www.forum-ekonomiczne.pl

 CTT