Bezpłatna informacja telefoniczna
Bezpłatna informacja telefoniczna
00 800 67891011
2010-08-13

Europejski Tydzień Mobilności zainicjowany został przez Komisję Europejską w 2002 roku. Jego celem jest zachęcenie mieszkańców miast i miejskich aglomeracji do zmiany ich sposobu podróżowania poprzez wybór alternatywnych, bardziej zrównoważonych sposobów transportu, takich jak: jazda rowerem, chodzenie pieszo i korzystanie z komunikacji miejskiej.

Wydarzenie to stanowi także zachętę dla władz lokalnych do tworzenia bardziej proekologicznych polityk transportowych, a także do inicjowania inwestycji infrastrukturalnych tworzących warunki dla bardziej zrównoważonych form transportu.

Co roku, kulminacją Europejskiego Tygodnia Mobilności, która przypada na 22 września, jest Europejski Dzień bez Samochodu. W tym dniu, w wielu miastach i miasteczkach część ulic jest zamykana dla samochodów osobowych.

Odbywają się na nich pikniki rodzinne i festyny, podczas których zaangażowani w przedsięwzięcie - policja i straż miejska - zachęcają kierowców do rezygnowania z jazdy samochodem, zwłaszcza na krótkich dystansach i korzystania ze środków komunikacji miejskiej - autobusu, tramwaju, metra. Akcja ta wspierana jest bardzo aktywnie przez krajowe media.

Zobacz też: Nagrody dla miast przyjaznych środowiska

Zobacz: Eko - miasta nagrodzone

Tradycyjnie już, w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności wyłonione zostanie europejskie miasto, które w sposób wzorcowy realizuje zasady zrównoważonego transportu. Zwycięskie miasto promowane będzie w całej Europie w formie filmu video prezentującego jego osiągnięcia w tym zakresie. W roku 2009 finalistą konkursu zostało szwedzkie miasto Gävle.

Koordynatorem Europejskiego Tygodnia Mobilności w Polsce jest Departament Edukacji Ekologicznej Ministerstwo Środowiska. Miasta zainteresowane wzięciem udziału w ETM proszone są o dokonywanie zgłoszeń do 13 sierpnia.

Zgłoszenia należy kierować do:

pani Aleksandra Mrowińska

tel.(022)5792674,

e-mail: aleksandra.mrowinska@mos.gov.pl

pani Magdalena Cheda

tel. (022) 57 92 615,

e-mail: magdalena.cheda@mos.gov.pl

 

Czy wiesz, że:

- Samochody są dziś jedną z głównych przyczyn pogarszania się jakości życia w miastach.

- W ciągu godziny średnie drzewo liściaste wytwarza ok. 1200 litrów tlenu, człowiek zużywa ok. 30 litrów, a samochód 6000 litrów zamienia w spaliny.

- Z raportów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że liczba ofiar śmiertelnych spalin samochodowych wyraźnie przekracza liczbę ofiar wypadków.

- Co roku w Polsce ginie w wypadkach około 7-8 tysięcy osób, a 20 tys. zostaje inwalidami.

- Ponad 30% ludności w krajach Unii Europejskiej jest narażone na hałas, który powoduje zaburzenia zdrowotne.

- Masowa motoryzacja przyczynia się do m.in. otyłości, raka, alergii, nerwic i stresu.

Więcej informacji na temat Europejskiego Tygodnia Mobilności, w tym szczegółowe informacje na temat jego obchodów w Polsce na stronie www: http://www.mobilityweek.eu/cities/participants.php?country=Poland&id_country=PL

 CTT