Bezpłatna informacja telefoniczna
Bezpłatna informacja telefoniczna
00 800 67891011
2010-07-30

 

Według badania "Wprowadzenie euro w nowych krajach członkowskich", 42 proc. ankietowanych mieszkańców Bułgarii, Czech, Estonii, Węgier, Litwy, Łotwy, Polski i Rumunii czuje się źle informowana na temat euro, zaś kolejne 16 proc. uznaje, że takie informacje nie docierają do nich w ogóle.

Dodatkowo, ponad połowa respondentów narzekających na brak właściwej polityki informacyjnej o euro chciałaby, aby istotne dane docierały do nich jak najszybciej i przynajmniej na kilka lat przed przystąpieniem ich kraju do eurostrefy.

W momencie pożegnania się z narodową walutą i przejścia na euro respondenci Eurobarometru swoje decyzje będą opierać na informacjach przekazywanych przez krajowe banki centralne (77 proc.) lub unijne instytucje (71 proc.) Najmniejsze zaufanie w tej kwestii mają do dziennikarzy (38 proc.) oraz związków zawodowych i organizacji zawodowych (36 proc.)

Niemal po równo podzielone są opinie, kiedy należy dołączyć do strefy euro. Najwięcej respondentów (39 proc.) sugeruje podjęcie ostatecznej decyzji "za jakiś czas". Jedna trzecia (32 proc.) chciałoby ten moment opóźnić najbardziej jak to możliwe, zaś jedna czwarta (24 proc.) sądzi, że euro powinno znaleźć się w ich portfelach jak najszybciej. Z badania Eurobarometru wynika też niewielki, ale stały spadek entuzjazmu do rezygnacji z forintów, koron czy złotówek na rzecz wspólnej waluty.

Mimo sceptycyzmu zdecydowana większość Węgrów, Bułgarów czy Litwinów uważa, że dzięki przyjęciu euro przez ich kraj łatwiej będzie im podróżować czy robić zakupy. Obecnie 90 proc. respondentów przyznaje, że podróżnie po państwach UE, które przyjęły euro, jest znacznie łatwiejsze.

Na tle innych nowych krajów członkowskich Polacy wypadają jako umiarkowani entuzjaści przejścia na euro – 48 proc. spodziewa się pozytywnych efektów rezygnacji ze złotówki, 38 proc. jest przeciwnego zdania. Właśnie w Polsce najwięcej spośród ankietowanych obawia się manipulowania cenami i oszustw w trakcie przechodzenia na wspólną walutę (83 proc.) Z drugiej strony większość Polaków (60 proc.) nie postrzega euro jako zagrożenia dla narodowej tożsamości.

Badanie Eurobarometru 296 zostało przeprowadzone między 17 a 21 maja 2010 r. w Bułgarii, Czechach, Estonii, na Węgrzech, Litwie i Łotwie oraz w Polsce i Rumunii. Na sondażowe pytania odpowiedziało ponad 8 tys. respondentów w wieku powyżej 15 lat.

Obecnie do strefy euro należy 16 państw Unii Europejskiej. Od 1 stycznia 2011 dołączy do nich Estonia, która zdołała wypełnić wszystkie kryteria wymagane przez traktat z Maastricht.

Do pobrania:

Badanie Eurobarometru 296 – podsumowanie pdf - 2 MB [2 MB]

Badanie Eurobarometru 296 – analiza pdf - 6 MB [6 MB]

 

 CTT