Bezpłatna informacja telefoniczna
Bezpłatna informacja telefoniczna
00 800 67891011
2010-06-14

Już od południa Amfiteatr nad Zalewem w Siemiatyczach był przygotowany na przyjęcie uczestników. O godz. 15.00 rozpoczęło się najważniejsze wydarzenie imprezy, czyli konkurs sprawdzający wiedzę o UE.

Nie zabrakło chętnych, choć zagadnienia niejednokrotnie zaskakiwały uczestników, którzy przykładowo musieli zmierzyć się z pytaniem „Kiedy Polska będzie przewodniczyć pracom całej Unii Europejskiej?”

                   
        jpeg -
      386 KB          

Zawsze można było jednak liczyć na pomoc publiczności jak i na nagrodę przygotowaną przez Komisję Europejską. Wśród nagród były m.in. plecaki, koszulki, pamięci przenośne USB.

Oprócz udziału w konkursie, każdy z odwiedzających Miasteczko Europejskie mógł pomóc ubogim oddając niepotrzebne rzeczy do punktu Free Shop. Zwolennicy ekologii testowali model elektrowni wiatrowej, a dzieci uczestniczyły w wyścigach samochodów napędzanych pedałami.

       

W jednym ze stanowisk zainstalowano ekologiczne urządzenia do ładowania telefonów komórkowych. W nawiązaniu do idei równości społecznej, każdy bez względu na predyspozycje, mógł przez chwilę poczuć się gwiazdą muzyki, korzystając z symulatora gry na gitarze i wykonując swój ulubiony utwór.

   

Dla młodszych uczestników imprezy przygotowano mini-quiz w formie koła fortuny z prostymi pytaniami o tematyce unijnej.

   
   

Na terenie imprezy znalazło się stoisko informacyjne, w których można było otrzymać materiały i publikacje dotyczące najważniejszych inicjatyw podejmowanych przez Unię Europejską, m.in. w sprawie polityki zatrudnienia, wspólnego rynku, spraw społecznych, czy możliwości podejmowania pracy w instytucjach europejskich.

Było też malowanie dziecięcych buziek i niezawodna atrakcja dla najmłodszych - trampolina.

   

Tegoroczny cykl imprez przebiega pod hasłem podjętej w tym roku przez Unię, walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Ważnym motywem całej akcji jest także kwestia zmian instytucjonalnych w Unii Europejskiej, które wiążą się z wejściem w życie traktatu lizbońskiego. W programie nie brakuje też odniesień do kwestii zmian klimatycznych i oszczędności energii.

Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie „EuroQuiz 2010” w Siemiatyczach. Mam nadzieję, że nasza akcja pozwoliła lepiej zapoznać się z bieżącymi działaniami Unii Europejskiej i była znakomitym pretekstem do wspólnej zabawy – podsumowuje Rafał Rudnicki, szef wydziału Informacji i Komunikacji Społecznej Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Pierwsza edycja konkursu EuroQuiz odbyła się w 2008 roku w 9 polskich miastach. W ubiegłym roku akcja objęła już 12 polskich miast, przyciągając ponad 35 tysięcy uczestników.

W tym roku na trasie wakacyjnej akcji Komisji Europejskiej w Polsce znalazło się aż 15 miast:

Siemiatycze (13.06), Grudziądz (18.06), Glinojeck (19.06), Kluczbork (26.06), Niemodlin (27.06), Krynica Morska (10.07), Kościerzyna (11.07), Łobez (17.07), Tuchola (18.07), Olecko (24.07), Szczytno (25.07), Opalenica (1.08), Łowicz (22.08), Końskie (28.08) i Nisko (29.08).

 CTT